Çin kutup uydusundan 2.500 görüntü

Kutuplarla alakalı gözlem yapmak için ilk uydusunu geçtiğimiz yıl yollayan için 2500 görüntü elde etti. Toplam gönderilecek uydu sayısı 24’ü bulacak.  elde edilen tüm veriler herkese açık bir şekilde web sitesinden indirilebilecek


Çin, tüm dünya ülkelerinin gözünü diktiği kutuplarla alakalı ilk verileri elde etti. Çin’in ilk kutup gözlem uydusu bir yıllık dönüşünü tamamladı. Beijing Normal Üniversitesi (BNU) Çin’in ilk kutup gözlem uydusu BNU-1’in dünyanın etrafında tam bir yıl döndükten sonra Kuzey Kutbu ve Antarktika bölgelerini kapsayan 2 bin 501 görüntü elde ettiğini söyledi. Beijing’te düzenlenen basın toplantısında BNU, Kuzey ve Güney Kutuplarına ait bir dizi uzaktan algılama verisi de yayınladı. Uydudan elde edilen tüm görüntüler arasında 850’si Antarktika buz tabakasına ve 1.025’i Arktik bölgelerini resmediyor.

TOPLAM 24 UYDU OLACAK

Uydu ayrıca parçalı bulutlu havalarda Kuzey ve Güney Kutuplarını 80 metre çözünürlükte görüntüleyen toplam 240’ın üzerinde yüksek kaliteli uzaktan algılama da yaptı. BNU, herkesin tüm veri ve görüntülere erişebileceğini ve indirmenin ücretsiz olduğunu da açıkladı. “Ice Pathfinder” olarak da adlandırılan uydu, 12 Eylül 2019’da fırlatıldı. BNU-1, Çin’in toplam 24 uyduya sahip olacak kutup gözlem uydusu takımının ilk üyesi.

DEVASA PARÇALANMAYI GÖRÜNTÜLEDİ

Uydu operasyonları ekip lideri ve aynı zamanda bir öğretim görevlisi olan Chen Zhuoqi, yörüngedeki operasyonu sırasında, Eylül 2019’da Amery Buz Sahanlığı’nda meydana gelen devasa buz parçalanmasını sürekli olarak izledi ve önemli uydu görüntüleri ve verileri elde etti. Chen, uydunun 2020’de 70 metre çözünürlükte Grönland’ın uzaktan algılama haritalamasını da tamamladığını sözlerine ekledi. Ülkenin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen uydu, BNU tarafından tasarlandı ve China Great Wall Industry Corporation ve Shenzhen Aerospace Dongfanghong Satellite tarafından ortaklaşa geliştirildi.

VERİLER ARAŞTIRMACILARA AÇIK

Uydu, ağırlıklı olarak kutup gözlemi için özel olarak tasarlanmış yüksek dinamik aralığa sahip geniş bir kamera ile donatıldı ve BNU’ya göre kutupsal ve orta enlem çevresel izleme için uygun. College of Global Change and Earth System’den Wu Qizhong, uydu kutupsal uzaktan algılama verilerinin yayınlanması, Çin’in uzun vadeli kutupsal gözlem verisi eksikliğini telafi ettiğini ve ülkenin kutupsal ve küresel değişim araştırmasını teşvik etmek için büyük önem taşıdığını söyledi. Wu, ayrıca verilerin yayımlanmasının, verilerin uygulama değerini ortaklaşa keşfetmek için kutup araştırmalarına odaklanan dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara bir davet olduğunu ekledi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin blockchain’de standartları belirledi

Blockchain ve dijital para konusunda dünyanın en hızlı ilerleyen ülkelerinden biri olan Çin, bu alanda standartları ve kuralları da belirledi. Çin Merkez Bankası yayımladığı bir dokümanla ülke içinde güvenlik, ürün tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında asgari şartları açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir