Çin kendi Nasdaq’ını kuruyor


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ilk olarak duyurduğu, Nasdaq tarzı Teknoloji Borsası faaliyete geçiyor. Pazartesi günü işlem görmeye başlayacak olan Nasdaq borsasının model alındığı borsanın adı ‘Star’ borsası olacak. Huawei, Alibaba ve Tencent gibi dev teknoloji şirketleri olan Çin, New York veya Hong Kong borsalarına bu şirketleri kaptırmamayı hedefliyor.

100 ŞİRKET BAŞVURDU

100’den fazla şirketin başvurduğu platformda şimdilik 25 şirket yer alacak. Halka arzlara yaklaşık 5.4 milyar dolarla planlanandan yüzde 20 daha fazla kaynak toplandı. Halka arz edilen şirketler arasında Hong Kong’ta da işlem gören China Railway Signal & Communication Corporation ve Miro-Tech (Nanjn) de var. Halka arz için sıraya giren Amlogic Co. ve Shanghai Friendess Electronic Technology de 2 milyar yuan (291 milyon dolar) toplamayı hedefliyor.

DEVRE KESİCİ UYGULANACAK

Star borsasındaki hisselerin ilk 5 işlem gününde günlük fiyat limitleri olmayacağı, sonrasında her iki yönde de yüzde 20’lik devre kesici uygulaması getirileceği belirtildi. İlk 5 işlem gününde volatiliteyi sınırlamak amacıyla hisselerde yüzde 30 ve yüzde 60’lık hareketler olması durumunda işlemleri 10’ar dakika askıya alacak bir mekanizma oluşturulacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir