Çin gözünü Mars’a dikti

Ayın karanlık yüzüne araç yollayarak uzay yarışında ben de varım diyen Çin, şimdi gözünü Mars’a dikti. Yörünge, gezici araç ve inişin üçünü de gerçekleştirmeyi hedefleyen Çin, temmuzda Mars misyonuna start verecek


Çin son yıllarda uzayda oldukça aktif roller üstlendi. Çin, insanlı uzay misyonları ve ayın karanlık tarafına bir araç indirmesi ile büyük bir uzay gücü olarak dünyaya kendini göstermeye başladı. NASA’nın Perseverance Rover Projesi’nden sonra, Çin de ilk Mars misyonu olan Tianwen-1’i duyurdu. Projenin adı da oldukça ilginç. ‘Cennetlik gerçeğin fethi’ adıyla başlayan proje, iddialı Mars misyonu.

LİDER ÜLKELER ARASINA GİRECEK

Başarılı olursa Çin’i dünya uzay savaşında lider ülkeler arasına sokabilir. Görev sadece bir yörüngeye gitmekten oluşmayacak, aynı zamanda bir gezici araç ve bir iniş de içerecek. Bu üçlü iddiayı daha önce başka hiçbir ülke bugüne kadar gerçekleştiremedi. Bir Mars inişi başarılması en zor şeylerden biri olarak kabul ediliyor.

10 İNİŞTEN 9’U NASA’NIN

Çin’in misyonu bu yıl temmuz ayında başlayacak. Şimdiye kadar, iniş veya gezici araçlardan oluşan 18 Mars misyonu var. Ancak sadece 10 tanesi başarılı oldu. Bu 10 inişten 9’u NASA tarafından gerçekleştirildi. Çin birkaç ay misyonu gerçekleştirdi, ancak Mars’ta sadece bir girişimde bulundu. 2011 yılında Mars Phobos’a bir yörünge aracı gönderdi. Ancak görev başarısız oldu ve Çin’in gönderdiği araç Mars’ın atmosferine girince yandı. Kırmızı gezegene ulaşmak için Hindistan, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği’ne yetişmeyi amaçlayan Çin’in Mars misyonunun akıbeti herkes tarafından merak ediliyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir