Çin dünyanın ilk süper yapay zeka gücü oluyor

Forbes dergisinde yayınlanan haberde Çin’in çok yakın bir zaman içerisinde ‘dünyanın ilk yapay zeka alanındaki süper gücü’ olacağı ileri sürüldü. Çin basınına göre ise ülkedeki yapay zeka piyasası 2022 yılında 30 milyar dolara ulaşacak


Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının birinci aşama anlaşması dün Beyaz Saray’da imzalandı. İki süper güç arasında ticaret alanında olumlu havalar esiyor. Ancak birçok yoruma göre iki ülke arasında ikinci aşama ‘savaş’ teknoloji alanında yaşanacak. ABD merkezli Forbes dergisi ise Çin’in çok yakın gelecekte dünyanın ilk yapay zeka alanındaki süper gücü olacağı ileri sürüldü. Çin’in dünyanın dört bir yanına muazzam bir yapay zeka kaynakları sunduğu ve dolayısıyla bu alanda tek süper güç olma yolunda ilerlediği kaydedildi.

DİJİTAL İPEK YOLU

Forbes dergisindeki haberde Çin’in “Made in China 2025” planı kapsamında Dijital İpek Yolu’nu da hayata geçirmeye çalıştığı kaydedildi. Çin basını ise ülkedeki yapay zeka teknolojisi hakkında veriler paylaştı. Chinese Institute of Electronics tarafından yayınlanan rapora göre ülkedeki yapay zeka teknolojisi piyasası 2022 yılında 30 milyar dolara ulaşacak.  

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir