Çin bugün 5G’ye geçiyor

Dünyanın en büyük 5G ağı, bugün Çin’deki büyükşehirlerde hayata geçiriliyor. 5G’nin aylık faturası 18 dolar olacakken, ülkede bu yılın sonuna kadar 50 şehirde 130 bin 5G istasyonu aktif hale gelecek


Dünyanın en büyük ve hızlı ağı olan 5G teknolojisi, bugün itibarıyla Çin’de hayata geçiriliyor. Çin’in telekom şirketleri olan China Telecom, China Unicom ve China Mobile’den yapılan açıklamalara göre, Pekin, Şanghay, Hangcou ve Guangcou gibi Çin’in büyükşehirlerinde bugünden itibaren 5G hizmeti sağlanacağı bildirildi. Yılsonuna kadar 50 şehirde aktif hale gelecek olan 5G, toplamda 130 istasyonla hizmet verecek. Yüksek hızda hizmet sağlayabilen 5G teknolojisi, otonom araçların kullanılmasına, yüksek hızda video konferans bağlantıları kurulmasına olanak sağlarken, mobile oyunların ise daha akıcı şekilde kullanılmasında etkin rol oynayacak.

AYLIK FATURA 18 DOLAR

Dünyanın 5G teknolojisiyle ilgili merak ettiği bir diğer konu ise fiyatı oldu. Şimdilik Çin’de aktif hale gelen teknolojinin aylık tutarı 18 dolar olarak belirlendi. Ayrıca dünyada 5G’ye en fazla yatırım yapan ülke olarak bilinen Çin’de, teknoloji şirketlerinin de bu alanda yatırımları devam ediyor. En son Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, gelecek yıldan itibaren 5G teknolojisine sahip 10 yeni model çıkaracağını açıklarken, bir diğer şirket Huawei ise 5G’ye uyumlu akıllı telefon modellerini yakın bir zamanda tanıtmıştı.

10 MİLYON ÇİNLİ KULLANACAK

Ön siparişleri gerçekleştirilen 5G teknolojisini bugün itibarıyla toplamda 10 milyon Çinli aktif olarak kullanacak. Bu sayede bugünden itibaren birçok Çinli çok daha hızlı bir internet ağı üzerinden görüntü ve ses transferi deneyimi yaşayacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir