Çin blockchain’de standartları belirledi

Blockchain ve dijital para konusunda dünyanın en hızlı ilerleyen ülkelerinden biri olan Çin, bu alanda standartları ve kuralları da belirledi. Çin Merkez Bankası yayımladığı bir dokümanla ülke içinde güvenlik, ürün tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında asgari şartları açıkladı


Çin Merkez Bankası, bankalar, güvenlik şirketleri, sigorta şirketleri ve uzmanlar için tüm finans kurumlarında blockchain uygulaması ile ilgili düzenlemelerin ve kuralların olduğu bir metin yayınlandı. Banka, blockchain teknolojisinin uygulanmasını düzenleyen ayrıntılı kuralları ilk kez yayımlarak bu alanda ilk ülkelerden biri oldu.

ÜÇ ANA KATEGORİ VAR

Kurallar, finans kurumlarının teknoloji, performans ve güvenlik dahil üç ana cephede blockchain’i değerlendirmelerini gerektiriyor. Değerlendirmeler, blockchain teknolojik uygulama sisteminin ilgili finansal altyapının güvenli ve istikrarlı bir şekilde çalışmasını sağlayıp sağlayamayacağını sorgulatacak. Ayrıca ürün tasarımı, yazılım geliştirme ve sistem işletimi ile ilgili detaylı teknolojik göstergeler, değerlendirme yöntemleri ve standartları da bir araya getiriyor.

RİSK MEKANİZMALARI KURULACAK

Yapılan düzenleme ile finans kuruluşlarının blockchain uygulaması için risk mekanizmaları kurmaları ve geliştirmeleri ve blockchain uygulamasını teşvik etmek için düzenli olarak dış güvenlik değerlendirmeleri yapmaları gerekiyor. Sektör dernekleri, blockchain teknolojisinin uygulanmasını hızlandırmaya ve kendi kendini denetleme ve bilgi paylaşımı için dahili mekanizmalar kurmaya da teşvik edildi ve önerildi.

ZAMANLAMA AÇISINDAN ÖNEMLİ

Merkez bankası tarafından verilen kurallar bankalar, brokerler, fon şirketleri, vadeli işlemler şirketleri, özel yatırım fonları, Union Pay ve banka dışı ödeme kurumları için de geçerli. Shenzhen merkezli blockchain şirketi BankLedger’in CEO’su Shentu Qingchun, yaptığı açıklamada, yeni kuralların finansal kurumlar için en asgari sınırları geçmeden blockchain teknolojisinin potansiyelini nasıl keşfedebilecekleri konusunda yasal bir temel oluşturduğundan büyük önem taşıdığını söyledi. Renmin Üniversitesi’nde GaoLing Yapay Zeka Okulu profesörü olan Wang Peng, düzenleyici kurumların bu yıl ülkede bazı şehirlerde dijital para biriminin pilot testlerini yaparken bu standartları açıklamasının önemi olduğunun altını çizdi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir