Bu yıl Çin’de 5G telefon satışları 4G’yi geçecek

China Mobile tarafından hazırlanan rapora göre, 5G telefonların bu yıl sonuna kadar 217 dolardan daha az fiyatla satışa sunulacağı ve satışların 4G telefonlara oranla daha fazla gerçekleşeceği belirtildi


1 Kasım’da tüm şehirlerde 5G’ye geçen Çin, bu alandaki büyümesine devam ediyor. China Mobile şirketi tarafından yapılan araştırmalara göre, bu yıl 5G telefon satışlarının 4G’ye oranla çok daha fazla olacağı belirtildi. China Mobile Genel müdür yardımcısı Wang Hengjiang, 5G telefonlarının bu yıl 150 milyondan fazla bir ölçekte piyasada satışa sunulacağını ifade etti. Yine Wang, 2020 yılı süresince 10’dan fazla telefon markasının 100 yeni 5G model uyumlu telefonları piyasaya süreceğini söyledi.

İKİNCİ ÇEYREKTE FİYATLAR DÜŞECEK

China Mobile’ın hazırladığı raporda, bu yılın ilk çeyreğinde 5G telefonların yüksek fiyatla müşterilere sunulacağı belirtildi. Fakat ikinci çeyreğin gelmesiyle birlikte fiyatların 217 dolardan daha az bir fiyatla satılacağı vurgulandı.

HUAWEI LİDERLİK EDECEK

Araştırma firması Uluslararası Veri Şirketi’nin (IDC) son raporuna göre, Huawei’nin 2020’de küresel 5G telefon sevkiyatı pazarında lider bir konumda olacağı belirtildi. Yine aynı raporda Huawei’yi Apple ve Samsung’un izleyeceği ifade edildi. Yine Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’ne göre, Çin’deki cep telefonu sevkiyatları 2019’da yüzde 6.2 düşüşle 389 milyon adet gerçekleşirken, 5G telefon sevkiyatı 13 milyon adede ulaştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir