Blockchain yatırımı 2 milyar doları geçecek

Küresel pazar araştırma firması IDC’nin raporuna göre, Çin’in blockchain teknolojisine yapacağı yatırım yıllık yüzde 65.7’lik büyümeyle 2023’te 2 milyar doları geçecek


İlk defa 2008 senesinde Japonya’da ortaya çıkan ve 10 yılda büyük gelişmeler kaydeden blok zinciri (blockchain) teknolojisine yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Küresel pazar araştırma firması IDC’nin yayımladığı son rapora göre, Çin’in blok zinciri teknolojisine yapacağı yatırım 2023’te 2 milyar doları geçecek. 2017’de blok zinciri teknolojisine 79 milyon dolar harcama yapan ülkede, bu yılın Mart ayı itibarıyla reel ekonomide blockchain uygulaması sağlayan 109 Çinli firma bulunuyor. Şirketler, bankalar ve farklı sektörden kurumlar bu teknoloji sayesinde maliyetlerini düşürürken, gerçekleştirilen işlemelere yardımcı olması amacıyla blok zincir tabanlı sistemlere geçiş yapıyor.

YILLIK YÜZDE 65.7 BÜYÜYECEK

Yine IDC’nin raporuna göre, Çin’in blok zinciri teknolojisine yapacağı yatırımların, 2018’den 2023’e kadar yıllık yüzde 65.7’lik bir büyüme oranını göreceği tahmin edildi. Bu yıl ülkenin blok zinciri yatırımlarının çoğu bankacılık sektöründe gerçekleşirken, imalat, perakende, profesyonel hizmetler de yatırım yapılan sektörler arasında başı çekti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Jack Ma’dan 1 milyon dolarlık Afrika girişim avı

Çinli internet devi Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, Gana’nın başkenti Accra’da Netpreneur adlı yarışmada 10 genç Afrikalı girişimciyi destekleme amaçlı 1 milyon dolarlık toplam para ödülü verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir