Bir ayda 219 bin adet 5G uyumlu telefon satıldı

Çin’de geçtiğimiz Ağustos ayında 219 bin adet 5G uyumlu telefon satıldı. Bu alanda Güney Kore ile yarışan ülke, gelecek yılsonuna kadar 31 milyon adet 5G uyumlu telefonu piyasaya sürmeyi hedefliyor.


5G piyasasına hızlı bir giriş yapan Çin’de 5G uyumlu telefonların satışı artmaya devam ediyor. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi verilerine göre, bu yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında toplamda 291 bin adet 5G uyumlu akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Açıklanan verilerde en dikkat çeken kısım ise, telefonların yüzde 75’i geçtiğimiz Ağustos ayında satıldı. Buna göre Çin’de sadece bir ayda toplamda 219 bin adet 5G uyumlu telefon alıcılarına kavuştu.

EN BÜYÜK RAKİP GÜNEY KORE

Çin’in 5G teknolojisi alanında en büyük rakibi Güney Kore’de ise bu rakamlar bir hayli yukarıda görünüyor. Güney Kore markası olan Samsung, şu ana kadar toplamda 1 milyon adet 5G uyumlu telefon sattı. Çin’deki telefon markaları Huawei, ZTE ve Oppo, 5G teknolojili ürünlerinin satışını sürdürürken, Vivo ve Xiaomi ise bu alanda çalışmalarına devam ediyor.

HEDEF 31 MİYON ADET TELEFON

Analiz şirketi olan GSMA Intelligence’ın açıklamasına göre, Çin dünyanın en büyük 5G pazarına sahip olmak istiyor. Çin’in bu alandaki hedefi ise, 2020 sonuna kadar 5G bağlantılı 31 milyon adet akıllı telefon üretmek. Başka bir araştırma şirketi olan Canalys’e göre de beş yıl içerisinde dünya genelindeki 5G akıllı telefonlarının üçte birinin Çin’de oluşması bekleniyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir