Bilim haberlerini robot gazeteci yazacak

Yapay zekanın gelecekte tehdit ettiği mesleklerin başında gazetecilik de geliyor. Çin’de bir gazetenin bilim haberlerini artık robot gazeteci yazacak


Wall Street Journal, AP ajansı, Washington Post, New York Times… Batı’daki birçok yayın kuruluşunda robot gazetecilerin sayısı giderek artıyor. Özel bir algoritma ile çalışan yapay zeka robotlar özellikle spor ve doğal afet haberlerini en hızlı ve en doğru şekilde okuyuculara aktarabiliyor.

YENİ GELİŞMELERİ DUYURACAK

Yazı işlerine robotları dahil eden basın organlarına bir yenisi de Çin’de eklendi. China Science Daily gazetesi artık bilim haberlerini bir robotun yazacağını duyurdu. Dünyanın yeni bilimsel gelişmeleri okuyuculara aktaracak olan robot gazetecinin adının Xiaoke olduğu açıklandı. Pekin Üniversitesi tarafından geliştirilen Xiaoke’nin İngilizce yayın yapan dünyaca ünlü bilim haber platformları üzerinden oluşturulan bir algoritma ile çalıştığı kaydedildi. Haftada 5 gün basılan China Science Daily gazetesinin 100 binden fazla tirajı olduğu biliniyor.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir