Apple’ın en büyük tehdidi Çinli WeChat

2011 yılında basit bir mesajlaşma uygulaması olarak başlayan ve şu anda 1 milyar aktif kullanıcısı olan Çinli program WeChat, alışverişi sosyalleştiren bir platform olarak modelini de sürekli genişletiyor. Programın çıkardığı Mini Program sekmesi uygulama indirmenin önüne geçerken, bu durum Apple için büyük tehdit oluşturuyor


Bundan yaklaşık tam 8 yıl önce Çinli teknoloji firması Tencent tarafından piyasaya sürülen ve günümüzde 1 milyar kayıtlı kullanıcıya sahip olan WeChat uygulaması, geliştirdiği yeni uygulamalarla büyümesine devam ediyor. Son olarak uygulamaya getirilen Mini Program sekmesiyle birlikte kullanıcılar, yemek siparişinden birçok farklı hizmete erişmesine olanak sağlıyor. Özellikte Çin’de yaygın olarak kullanılan uygulamaya getirilen bu özellik birçok kullanıcıyı memnun etse de, bu durum Apple’ı rahatsız edecek seviyede. Çünkü geliştirilen özellik sayesinde kullanıcıların Apple Store’dan uygulama indirmesine gerek kalmayacak.

GARSONSUZ SİPARİŞ DÖNEMİ BAŞLADI

Geliştirilen Mini Program sekmesinde en dikkat çeken özelliklerden biri ise garson olmadan sipariş verilebilmesi oldu. Restoranta giden müşteriler, WeChat üzerinden okuttukları QR sayesinde garsona gerek kalmadan siparişlerini verebilecek. Siparişin yanı sıra yine müşteriler ödemeleri bu sayede gerçekleştirebilecek. QR kodun sokaklarda meyve satıcılarında bile devreye sokulmasıyla birlikte WeChat uygulaması her geçen gün popülaritesini artırmaya devam ediyor.

ABD’Lİ KURUMLARDA KULLANILIYOR

Uygulamanın başarısı gün geçtikçe küreselleşirken, bazı Amerikan kurumları da WeChat kullanıcılarına kendi Mini Programlarını sunmaya başladı. San Francisco Modern Sanat Müzesi (MoMA), WeChat kullanıcıları için Mandarin dilinde konuşan sesli tanıtım programa sahip. IOS ve Android için benzer bir uygulamalar mevcutken, WeChat mini programı ayrı bir programın indirilmesine gerek kalmadan, zamandan ve enerjiden tasarruf ederek kullanılmasına olanak sunuyor. Mini Program’ın şimdilik Çinli kullanıcılara özel uygulanırken, gelecek günlerde tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir