Apple’a casusluk suçlaması

Çin Dışişleri Bakanlığı, dünyanın Amerikalı teknoloji şirketi Apple’a karşı temkinli olması gerektiğini duyurdu. Pekin sözcüsü, şirketi aygıtlarına casus yazılım yüklemekle suçladı.


Ticaret savaşı süresince farklı hamleler gerçekleştiren Çin ve ABD tarafı, şimdi de casus yazılım suçlamalarında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı teknoloji şirketi Apple’ın aygıtlarında casus yazılım olduğunu iddia etti. ABD’li çok uluslu ağ şirketi olan Cisco System’in gizlice veri topladığını belirten Pekin sözcüsü, telefonlarda ve aygıtlardaki casus yazılım sayesinde birçok gizli bilginin depolandığı vurgulandı.

10 YILDIR İZLENİYOR

Ayrıca Bakanlık yaptığı açıklamasında, tüm dünyayı Apple’a karşı temkinli olması konusunda uyardı. Yerleştirilen bu özel casusluk yazılımının yeni bir olay olmadığının da altını çizen Bakanlık, şirketin 10 yıldır telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden topladığı bilgileri ABD yönetimine verdiğini ileri sürdü.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMINDAN MEN İDDİASI

Bu suçlamalardan önce ise Washington yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin ABD’li kullanıcı bilgilerini Çin hükümetine verdiğini iddia etmişti. Bu gelişmelerden sonra ABD hükümeti, Huawei kullanan müttefiklerini istihbarat paylaşımından men edebileceği konusunda uyarmıştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir