Alipay’den sonra Tencent de yurtdışında yayılıyor

Çinli teknoloji şirketleri birer birer dünyadaki ayak izlerini genişletiyor. Huawei ve Alibaba gibi devlerin ardından Tencent de daha agresif olacak. Firmanın şu anda 800 girişime yatırımı var


Çinli e-ticaret ve internet devleri yurtdışı yatırımlarında gaza basmaya devam ediyor. Alibaba ve Alipay’in yurtdışında büyümeye başlamasının ardından şimdi de Tencent yurtdışında hızlı büyüyecek. Tencent Holdings, daha fazla girişim ve akıllı perakende gibi yeni pazar segmentlerini gözeterek uluslararası yatırımlarının kapsamını genişletmeyi planlıyor. Tencent başkanı Martin Lau Chi-ping, Shenzhen merkezli şirketin küresel ayak izini genişletmek için “denizaşırı girişimcilerle daha fazla iletişim ve işbirliğinin sürdürüleceğini” söyledi.

PORTFÖYDE 800 ŞİRKET VAR

Lau, Tencent’in yatırım portföyünde şu anda 800’den fazla şirket var. Bu firmaların 70’inden fazlası halka açık, 160’tan fazlası 1 milyar dolarlık piyasa değeri üzerindeki start-up’lar. Lau, 500’den fazla Tencent destekli şirketin bir araya geldiği toplantıda, gelecekte Tencent’in WeChat uygulama ekosisteminin geliştirilmesi ile e-ticaret ve ödeme platformlarına daha fazla etkili olacağını da aktardı.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir