Akıllı arabalara 5G dopingi

Önümüzdeki 10 yıl içinde otomotiv sektöründe büyük değişikliklerin olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yakıt modelleri tamamen değişecek olan araçlar aynı zamanda yapay zeka ile donatılacak


Küresel çapta 5G teknolojisini domine eden Çin, sahip olduğu bu avantaj sayesinde otomotiv sektöründe de kilit bir pozisyona geldi. Dünyaca ünlü otomotiv devleri, Çin merkezli şirketlerle işbirliği arayışında. Bu işbirliklerinin merkezinde ise 5G teknolojisi oluyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde otomotiv sektöründe büyük değişikliklerin olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yakıt modelleri tamamen değişecek olan araçlar aynı zamanda yapay zeka ile donatılacak.

EŞ ZAMANLI DATA

Geleceğin akıllı otomobillerin eş zamanlı data akışı için 5G internet ağı ile donatılması hedefleniyor. Bu sayede araç sahip olduğu yapay zeka ile çevresindeki trafik levhalarını, yaya geçitlerini, hız sınırlarını ve daha birçok uyarıyı önceden uyarı ekranı aracılığıyla şoföre iletecek. Tüm bunların yanı sıra 5G teknolojisi şoförsüz arabalar açısından da hayati öneme sahip. BMW’nin Çin CEO’su Jochen Goller, “5G teknolojisi otomotiv sektörünü, ara bağlantılar ve otomatik sürüş kabiliyetleri açısından inanılmaz derecede dönüştürecek” diyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir