ABD, İngiltere’ye Huawei baskısını artırdı

ABD beklendiği üzere Avrupa’daki müttefiklerine Çinli dev teknoloji şirketi Huawei konusundaki baskılarını artırıyor. Washington yönetimi, İngiltere’ye 5G konusunda Huawei ile işbirliği yapmama baskısı yapıyor


ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında olumlu havalar esiyor. Önümüzdeki günlerde iki ülke, birinci aşama anlaşmayı Washignton’da imzalayacak. Ancak ABD’nin Çin merkezli Huawei konusunda, Avrupa’daki müttefiklerine yönelik baskıları beklendiği gibi artıyor. Birçok haberde ABD’nin ikinci aşama olarak Çin’e karşı ‘teknoloji savaşı’ başlatacağı yazılmıştı. NewYork Times gazetesinde birkaç ay önce çıkan bir haberde ise ABD’nin önlem almaması halinde dünyanın Çin teknolojisine bağımlı hale geleceğine ve bu nedenle Çin’in teknoloji konusunda gelecek yüzyılın OPEC’i olacağı öne sürülmüştü.

ABD HEYETİ LONDRA’DA

İşte tüm bunların doğrultusunda ABD’nin İngiltere’ye 5G’nin altyapısı konusunda Huawei işbirliği yapmama baskılarını artırdığı ortaya çıktı. Sunday Times gazetesinde yayınlanan habere göre ABD’li üst düzey yetkililer, bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da olacak. Masada Huawei’nin olacağı belirtildi.

İNGİLTERE ÇARK ETTİ

Aynı haberde İngiltere Savunma Bakanlığı’nın geçen ay 5G konusunda Huawei ile işbirliğine yeşil ışık yaktığı hatırlatıldı. Bunun üzerine de ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın harekete geçtiği ve Londra’ya baskılarını artırdığı belirtildi. ABD’den gelen son baskıların ardından da İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’in “Biz müttefiklerimizi dinleriz” dediği aktarıldı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir