ABD basını: Çin’in temiz enerjide dünya lideri olmasına izin vermemeliyiz

New York Times gazetesinde yayınlanan analizde ABD’nin yeni bir strateji geliştirmemesi halinde Çin’in teknolojide 21’inci yüzyılın OPEC’i olacağı belirtilerek “Günümüzde petrol için Ortadoğu’ya bağımlı olan dünya, gelecekte teknoloji konusunda Çin’e bağımlı hale gelecek” denildi


ABD basınında Washington yönetiminin Çin politikaları eleştirilmeye devam ediliyor. New York Times’ta yayınlanan “Çin’in temiz enerjide dünya lideri olmasına izin vermemeliyiz” başlıklı analizde Pekin yönetiminin yenilenebilir enerji ve teknoloji alanında attığı adımlara vurgu yapıldı. Analizde ABD’nin Çin’e karşı tarifelere yani ticaret savaşına odaklandığı, ancak temiz enerji konusunda ise Çin’e karşı bir strateji geliştiremediği belirtildi.

ÇİN GÜNEŞ PANELLERİNDE LİDER

New York Times’taki habere göre Çin; güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve elektrikli araçlarda Japonya, Almanya ve ABD’nin önünde dünyanın en büyük üreticisi, ihracatçısı ve uygulayıcısı konumuna yükseldi.

150 BİN PATENT

Çin yenilenebilir enerji teknolojisinde 150 bin patente sahipken, ABD; 100 bin, Japonya ve AB 75 bin patente sahip. 2015 yılında Çin en büyük elektrikli araba pazarı oldu ve önümüzde 20 yıl da böyle kalacak. Çin’de geçen yıl 876 bin elektrik araba üretildi, ABD’de ise 361 bin elektrikli araç üredildi.

YÜKSEK HIZLI TREN FARKI  

Haberde Çin’in yüksek hızlı trenlerde de dünya lideri olduğuna dikkat çekildi.  Çin’de yüksek hızlı trenlerin kapsadığı alan 30 bin kilometreye ulaştı. ABD’de bu oran sadece 800 kilometre. ABD’deki en hızlı tren güzergahı 19 – 22 saat süren New York – Chicago arası olarak karşımıza çıkıyor. Çin’de ise aynı mesafedeki tren yolculuğu sadece 4 buçuk saat sürüyor.

OPEC BENZETMESİ

New York Times’taki analizde ayrıca yakın gelecekte dünyanın Çin’in teknolojisine bağımlı hale geleceğine vurgu yapıldı. Haberde, “Eğer ABD stratejik bir plan geliştirmezse, Çin 21’inci yüzyılın OPEC’i olacak. Günümüzde petrol için Ortadoğu’ya bağımlı olan dünya, gelecekte teknoloji konusunda Çin’e bağımlı hale gelecek” denildi. Çin’in 2016 yılında yenilenebilir enerji yatırımlarına 126 milyar dolar harcadığı, ABD’nin aynı yıl aynı sektöre yatırımı 40 milyar dolar oldu.

EN BÜYÜK PAZAR ENERJİ

Enerjinin en büyük dünya pazarı olduğuna dikkat çekilen haberde günümüzde her 5 kişiden 4’ünün enerji tükettiğinin altı çizildi. Bu oranın 30 yıl içinde 9 milyar kişiye yükseleceğine vurgu yapılan haberde ABD’de şimdilerde 2.3 milyon kişinin temiz enerji sektöründe çalıştığı belirtildi. Geliştirilecek ulusal strateji ile temiz enerji sektöründe milyonlarca yeni iş olanağının sağlanabileceği kaydedildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir