7.300 kilometre hıza ulaşan hava aracı yaptılar

Çin dünyanın en hızlı hava araçlarından birinin testini yaptı. Ses hızını altıya katlayan hava aracı, 10 dakika havada kalan araç 7 bin 344 kilometre hıza ulaştı


Çin saatte 7 bin 344 kilometre hıza ulaşan hipersonik bir hava aracı üretti. 7 bin 344 kilometre hız okunurken kolay gelebilir kulağa ama ses hızının altı katı anlamına geliyor. Çin Havacılık ve Aerodinamik Teknolojileri Akademisine (China Academy of Aerospace Aerodynamics), ülkenin kuzeybatısında denenen hipersonik hava aracının adını Starry Sky – 2 (Şing Kong – 2) olarak açıkladı. 

10 DAKİKA SÜRDÜ

Hipersonik aracın önce katı yakıtlı roketle yol aldığı daha sonra yüksek hızını da 400 saniye sürdürdüğü ifade edildi. Yaklaşık 10 dakika süren test uçuşunda 30 kilometre irtifa kaydeden aracın geliştirilmesi 3 yıl sürdü.

HİPERSONİK TEKNOLOJİ

Ses hızı, saniyede 343.2 metre. Hipersonik hava araçları, Mach 5 hızıyla (ses hızının 5 katı) veya daha yüksek hızla uçan araçlar için kullanılıyor. ABD’de 2011’de Mach 20 hızında insansız hava aracı HTV-2’yi test etmiş ancak araç Pasifik Okyanusu’na çakılmadan önce sadece birkaç dakika uçabilmişti. Çin geçen yıl mart ayında WU-14 adlı hipersonik planörüyle Mach 5 – Mach 10 aralığında 7 başarılı test gerçekleştirmişti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir