560 metre derinliğe nükleer laboratuvar

Çevre kirliliğini ve fosil yakıt ithalatına bağımlılığını azaltmak isteyen Çin yönetimi, nükleer enerjiye önem veriyor. Nükleer atıkların saklanması için ise Gobi Çölü’nün derinliklerine laboratuvar yapılacak.


Kalabalık nüfusu, dev sanayisi, askeri öncelikleri ve dahası… Çin’de elektriğin büyük bir kısmı kömüre bağlı olan elektrik santrallerinden ve ithal edilen fosil yakıtlardan elde ediliyor. Ancak Pekin yönetimi, hem çevre kirliliğini azaltmak hem de ithalat noktasında dışa bağımlılığından kurtulmak istiyor. Bu nedenle ülkede nükleer enerji santralleri hayati öneme sahip. Çin genelinde halihazırda 45 nükleer enerji santralinin olduğu ve 15 tanesinin de yapım aşamasında olduğu biliniyor. Çin’in nükleer atıklar için de Gobi Çölü’nde bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandığı ortaya çıktı.

YERALTI AÇISINDAN GÜVENLİ

Gansu eyaletindeki Beishan bölgesinde bulunan çölde yerin 560 metre derinliğine inşa edilecek nükleer atık saklama laboratuvarının inşasına gelecek yıl başlanacağı ve projenin 2024 yılında hayata geçirilmesinin beklendiği kaydedildi. Gobi Çölü’nün ortasının seçilme gerekçesi olarak ise bölgenin sızmalara karşı en güvenli yer olarak tespit edilmesi gösterildi. Çinli yetkililere göre ayrıca bölgede neredeyse hiçbir sismik hareketlilik yok. Çin Ulusal Nükleer Güvenliği Birimi’nin başında bulunan Liu Hua da yeraltı laboratuvarını doğruladı.

GÜNEŞ’E GÖNDERİLDİ

Günümüzde nükleer atıklar özel soğutma sistemleri ile donatılmış havuzlarda tutuluyor. Ancak Greenpeace uzmanlarına göre bu havuzlar hatasız değil. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın tahminlerine göre ise dünya genelinde 250 bin ton kullanılmış yakıt depolanmış durumda. Bilinen tek yer altı saklama laboratuvarı ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunuyor. Ancak bu merkezdeki atıkların genellikle savunma sanayisi ile ilgili olduğu biliniyor. Finlandiya’nın başkent Helsinki’nin 230 kilometre kuzeybatısındaki bir adayı yer altı laboratuvarı için uygun bölge olarak belirlediği söyleniyor. ABD’nin de New Mexico’nun dışında Nevada’da bir yer belirlediği ve İsveç ile Fransa’da da benzer çalışmaların olduğu basına yansıyan haberler arasında. 1970’ler ve 1980’lerin başlarında ise NASA, nükleer atıkları uzayda direkt olarak Güneş’e doğru enjekte etmeyi keşfetmişti, Ancak bu yöntemden daha sonra çok masraflı bulunduğu için vazgeçildi.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir