4G ile 5G farkı

Birçok ülke en hızlı şekilde ve tam kapasiteli 5G altyapısına sahip olmak için kıyasıya bir yarış içinde. Çin’in 5G’de küresel lider olması bekleniyor. Peki 5G ağının 4G’den farkları ne olacak? Haberimizde 4G ile 5G arasındaki farkları derledik…


Çin ile ABD’yi en fazla karşı karşıya getiren konuların başında teknoloji geliyor. Hatta iki süper gücün her ne kadar ticaret anlaşmasında birinci aşama anlaşmaya varsa da Pekin – Washington hattındaki ikinci aşama savaşın teknoloji alanında yaşanacağı söyleniyor. Beyaz Saray yönetimi her kademeleriyle dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerine 5G baskısı yapmaya çoktan başladı bile. ABD özellikle Avrupa ülkelerine 5G altyapısında Çin ile işbirliği yapmamaları konusunda baskı yapıyor. Bunun nedeni Çin’in 5G teknolojisinde küresel lider olması bekleniyor. Bu noktada ön plana da en çok Hauwei şirketi çıkıyor. Peki 4G ile 5G arasındaki farklar ne?

5G’DE YARIŞ BÜYÜK

Haberde ayrıca birçok ülkenin en hızlı 5G altyapısına sahip olmak için kıyasıya bir yarış içinde olduğuna dikkat çekildi. Bu yarışın arkasında da 5G ile hayatımızda çok köklü değişikliklerin beklenmesi.

BİRAZ BEKLEMEK GEREKECEK

İnternetin 4G’den 5G’ye geçmesiyle birlikte hayatımızda yaşanacak köklü değişiklikler için ise biraz beklemek gerekecek. Bunun nedeni 5G kablosuz internet bağlantılarının tam olarak işlevsel hale gelmesi için yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi gerekecek. Yani 5G hızına uyumlu teknolojilerden bahsediyoruz. Akıllı şehirler, uzaktan ameliyatlar ya da robotların kontrolündeki fabrikalardan yani. Aslında halihazırda bunların birçoğu Çin’de uygulanmaya başladı. Tamamen otomatik araçların bulunduğu limanlar hayata geçirildi ya da uzaktan ameliyatlar yapılıyor https://cinhaber.net/saglik/ayni-anda-3-farkli-bolgede-robotla-ameliyat-h2314.html.

5G AĞI 4G’DEN 100 KAT HIZLI

5G’nin 4G’den en temel farkı için en kısa tabirle hız diyebiliriz. Yani servislerden araçlara dair gecikme hiç olmayacak. Eş zamanlı bir internet bağlantısı olacak. Bu da 5G bağlantısının 4G’den 100 kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. 4G ile 10 dakikada indirilen 2 saatlik bir film, 5G ile 10 saniyeden daha az bir sürede indirilecek. Bu hız sadece film, uygulama gibi eğlence sektörüne hizmet etmeyecek, fabrikalardaki dönüşümü bir düşünün. Kurulacak kamera sistemleri kilometrelerce uzaklıktaki yöneticilere eş zamanlı veri sağlayacak. Dolayısıyla robotlarla yapılacak üretimlerin katlanması bekleniyor.

ŞOFÖRSÜZ ARABALAR YOLDA

CNN Teknoloji servisi 4G ile 5G arasındaki farkları derledi. 4G sayesinde Uber ve Lyft gibi ortak kullanılan uygulamalar hayatımıza girdi. 5G ile ise ortak kullanılan arabalar şoförsüz olacak, çünkü bu araçlar 5G ile insana ihtiyaç duymadan kendi navigasyonunu yapabilecek.

5G İLE FOTOĞRAF PAYLAŞIMLARI RAHATLAYACAK

5G teknolojisi sayesinde ayrıca 4G ile yaşanan bir sorun daha ortadan kalkacak. O da toplu halde kullanılan ortak internet sağlayıcıları 4G ile kalabalığa yetmiyor. Örneğin bir konser alanında Instagram’da fotoğraf paylaşmak zorlaşıyor. 5G ile bu da ortadan kalkacak. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm bunların yaşanması için şehirlerdeki, evlerdeki, iş yerlerindeki mevcut internet ağlarının da 5G’ye uyumlu hale dönüştürülmesi gerekecek.

1G’DEN 5G’YE

1G – 1980’ler: Sinyallerle telefon görüşmeleri.
2G – 1990’lar: Mesajlaşma ve ilk mailler.
3G – 2000’ler: İnternet, data transferi, video indirme.
4G – 2010’lar: Görüntülü konuşma, sosyal ağlar, medya.
5G – 2020’ler: 4G’den 100 kat hızlı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir