3.7 milyar dolara akıllı şehir kuruluyor

Çin’in Meishan ile ABD’nin Kaliforniya kenti birlikte örnek bir akıllı kent kuracak. Altı yıl sürecek proje kapsamında oluşacak şehir için 3.7 milyar dolar harcanacak


Çin’in güneybatı eyaleti Sichuan’ın kentlerinden Meishan ile ABD’nin Kaliforniya kenti birlikte örnek bir akıllı kent kuracak. Altı yıl sürecek proje kapsamında oluşacak şehir Meishan’ın Tianfu bölgesinde yer alacak ve 3.7 milyar dolara mal olacak. Şehirde yeni enerji, bilgi teknolojileri alanında son teknolojiler yer alacak. 200’e yakın şirketin de bu şehirde faaliyette olması bekleniyor.

YENİ NESİL TEKNOLOJİLER OLACAK

Çin Uluslararası Radyosu’nun verdiği bilgiye göre 16 Temmuz Salı günü yapılan açıklamada akıllı kent projesinin detayları açıklandı. Projenin amacı ise yeni enerji, yeni nesil enformasyon teknolojisi, üst düzey imalat ekipmanı üreten girişimlere ev sahipliği yapmak. Daha önce, Mayıs 2018’de, Meishan Belediye Başkanı Luo Jiaming ve Kaliforniya Çin merkezi Başkanı Jeffrey Chang, Chrengdu’daki 4. Çin-ABD Belediye Başkanları Forumu sırasında bir dostluk anlaşmasını imzalamıştı.

220 HEKTARLIK ALANA KURULUYOR

Meishan’ın Tianfu bölgesinde yer alacak olan Meishan-California Smart Town yaklaşık 220 hektarlık bir alana yayılacak ve yaklaşık 26 milyar yuan (3.78 milyar ABD doları) tutarında bir yatırım yapılacak. Kent yeni enerji, enformasyon teknolojisi ve en yüksek kalitede imalat ekipmanı içeren endüstri alanında araştırma ve geliştirmeye odaklı olacak. Şehirde yer alacak firmalar arasında en az 50 adet ABD fonlarıyla oluşmuş şirket yer alacak.

PEKİN YENİLİKÇİ ŞEHİRLER LİGİNDE

JLL tarafından yayınlanan yenilikçi şehirler listesinde ilk 20 arasında üç Çin şehri yer aldı. Pekin, San Francisco, Tokyo ve Singapur’dan sonra inovasyon yeteneği açısından dördüncü sırada Şhangai ve Shenzhen var. Yenilikçiliğin başlıca ölçütleri arasında uluslararası patent başvuruları, risk sermayesi çekiciliği, ileri teknoloji endüstrilerine yatırım ve araştırma ve geliştirme harcamaları yer alıyor. JLL küresel araştırma direktörü Jeremy Kelly, “İnovasyon günümüzün teknoloji odaklı dünyasında çok önemli bir faktördür. Çin’in önde gelen şehirleri bilgi, inovasyon ve teknoloji konusunda küresel pazarda giderek daha önemli oyuncular olmaya hazırlanıyorlar” dedi.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir