2025’e kadar Çin’de satılan araçların yüzde 30’u akıllı olacak

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından hazırlanan planla birlikte 2025 yılına kadar otonom araç satışları, toplam otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor


Dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri olan Çin’de akıllı araçlara yapılacak olan yatırım artacak. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak plana göre, 2025 yılına kadar pazarda satılan araçların yüzde 30’unun akıllı olması hedefleniyor. Ayrıca bu süreçte Yeni Enerji Araçları (NEV) yatırımlarını da artıracağını açıklayan Çin hükümeti, elektrikli ve hibrit araçlarının daha yaygın hale geleceğini planları arasına aldı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK NEV STOKUNA SAHİP

Yeni enerji araçları (NEV) alanında büyük gelişmeler kaydeden Çin, 2018 verilerine göre 3 milyon adet araçla dünyanın en büyük NEV stokuna sahip ülke konumunda. Bunun yanı sıra, ülkenin NEV satışları, 2019’un ilk 10 ayında iki haneli bir büyüme kaydetti. NEV araç satışları ise, bu dönemde toplam yeni otomobil satışlarının yüzde 5’inden daha azını oluşturdu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Tencent, Huawei: Şirket kentleri yayılıyor

Çinli teknoloji devlerinin yanı sıra ABD ve Japonya merkezli firmalara ait dev firmalar da kendi çalışanları için şehirler kuruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir