2025 yılında 600 milyon 5G abonesi olacak

GSMA Greater China şirketinin Başkanı Sihan Bo Chen, Çin’in 2025 yılına geldiğinde 600 milyondan fazla 5G aboneye sahip olacağını ve bu rakamın toplam dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturacağını söyledi


Mobil oparatörlerden ve telekomla ilgili firmalardan oluşan GSMA topluluğunun Çin ayağı olan GSMA Greater China, 5G ile ilgili gelecek tahminlerini açıkladı. Şirketin Başkanı Sihan Bo Chen, Çin’in 2025 yılına geldiğinde 600 milyondan fazla 5G aboneye sahip olacağını ve bu rakamın dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 40’ını oluşturacağını öngördü. Chen, “Çin’deki mobil ağın gelişmesinin dünyanın geri kalan ülkelerine ilham vereceğini düşünüyoruz. Yeni nesil yapay zekâ hizmetlerinin ilerleyen yıllarda daha fazla hayata geçireceğini umuyoruz” ifadelerine yer verdi.

KÜRESEL RAKAM REVİZE EDİLDİ

Bunun yanı sıra şirket 5G abone sayısında küresel rakamlarını da revize etti Önceki tahminlere göre 2025 yılında küresel 5G abone sayısı 1.4 milyar iken, bu rakam güncelde 1.6 milyara yükseldi. Bu yenilemenin ise Çin’de gelişen operatör firmalarının artmasından kaynaklandığı ifade edildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Satılan üç telefondan biri 5G uyumlu

Çin’de satılan akıllı telefonların sayısı her ne kadar pandemi öncesine göre yüzde 20 daha düşük olsa da ikinci çeyrek rakamları beklenenden iyi geldi. İkinci çeyrekte yüzde 9 artış yakalayan sektörde 5G uyumlu telefon satışları toplamın üçte birine ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir