180 gün oldu ABD’nin yaptırımları işe yaramadı

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’yi kara listeye almasının üzerinden 180 gün geçti. Ancak ABD’nin yaptırımları işe yaramadı, Huawei yılın ilk 9 ayında 86.9 milyar dolarlık gelire ulaştı


ABD’nin bir yılı aşkın süre önce Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşında en çok ön plana çıkan şirketlerin başında Çinli teknoloji devi Huawei oldu. Washington yönetimi, ticaret savaşının başlarında müşterilerinin bilgilerini Pekin hükümetine verdiği iddiası ile Huawei şirketini kara listeye dahil etti. Buna göre ABD merkezli şirketler, Huawei’ye herhangi bir içerik sağlamayacaktı. Ancak ABD’nin kara liste uygulaması Huawei şirketini durduramadı. ABD’nin yasağının üzerinden 180 gün geçti. Huawei’nin satışları ise azalmadı. Şirket küresel çapta Samsung’un ardından hala en çok akıllı telefon satan ikinci şirket konumunda. Huawei, 2019’un ilk 9 ayında 86.9 milyar dolarlık gelir elde etti ve aynı dönemde 100 milyar dolarlık 5G anlaşmaları imzaladı.

Ren Zhengfei

BÜYÜK KITLIĞI GÖRDÜ

Huawei’nin kurucusu olan 47 yaşındaki Ren Zhengfei eski subay. Babası öğretmendi. Kişisel serveti 1.7 milyar dolar olan Ren Zhengfei aslında inşaat mühendisi. Ülkesinde 1958 ile 1961’deki büyük kıtlığı gören Ren Zhengfei, Huawei şirketini 3 bin dolarlık bir sermaye ile günde 16 saat çalıştığı bir apartmanda kurdu. Şimdilerde dünya genelinde 194 bin çalışanı olan Huawei hisselerinin yüzde 8o’i de çalışanlarına ait. Ren Zhengfei, ABD’nin kendilerine yaptırım uygulama kararı alması hakkında “Şok olmuştum” diyor. Huawei şirketi, ABD’nin yönelttiği tüm suçlamaları kesin bir dille reddediyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

League of Legends finalini 104 milyon Çinli izledi

E-spor oyunu olan League of Legends’in bu yılki finalini toplamda 104 milyon Çinli takip ederken, şampiyon olan Çinli FPX takım Avrupalı G2 Esports adlı rakibini yenerek 850 bin dolarlık ödülün sahibi oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir