Taylor Swift'in plak şirketi Universal Music Group, TikTok'tan müzik çekecek

Alan J. Hamamböcekleri | Los Angeles Times | İyi resimler

Evrensel Müzik Grubu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, müziğinin TikTok'a lisanslanmasını durduracağını söyledi ve kısa video şirketini sözleşme müzakerelerinde zorbalık ve gözdağı vermekle suçladı.

Çinli teknoloji devi Byte Dance'in sahibi olduğu UMG ile TikTok arasındaki müzik lisans anlaşması Çarşamba günü sona erdi ve herhangi bir yeni şart üzerinde anlaşmaya varılmadı. Bu, UMG'nin müzik kataloğunu TikTok'tan alabileceği anlamına geliyor.

Çarşamba günü yayınlanan açık bir mektupta UMG, sözleşme görüşmeleri sırasında TikTok'a baskı yaptığını söyledi: “sanatçılarımız ve şarkı yazarlarımız için uygun tazminat, insan sanatçıların yapay zekanın zararlı etkilerinden korunması ve TikTok kullanıcıları için çevrimiçi güvenlik.”

Taylor Swift'ten Drake'e kadar mega yıldızları temsil eden müzik şirketi, TikTok'un sanatçılarına ve şarkı yazarlarına “büyük sosyal platformların ödediğinin çok küçük bir kısmını” ödemeyi önerdiğini söyledi. UMG, sosyal ağın “geniş ve büyüyen kullanıcı tabanına, hızla artan reklam gelirine ve müzik tabanlı içeriğe artan bağımlılığa” rağmen toplam gelirinin yalnızca %1'inin TikTok'tan geldiğini söyledi.

UMG ayrıca TikTok'u, platformunun “Yapay Zeka tarafından oluşturulan kayıtlarla doldurulmasına” izin vermekle ve “Yapay Zekayla müzik oluşturulmasını etkinleştirmek, teşvik etmek ve teşvik etmek” için araçlar oluşturmakla suçladı. UMG'ye göre TikTok, bu içeriğin insan sanatçılara yönelik telif hakkı havuzunu büyük ölçüde sulandırmasına olanak tanıyacak sözleşmeye dayalı bir hak arıyor.

Müzik endüstrisi, müzik yaratabilen ve büyük sanatçıların seslerini taklit edebilen yapay zekanın yükselişiyle boğuşuyor.

UMG ayrıca TikTok'un platformunda “sanatçıların müziğini aşan” büyük miktardaki içerikle başa çıkmak için çok az çaba gösterdiğini söyledi.

Şirket, TikTok'u sözleşme müzakerelerinde zorbalık ve gözdağı taktikleri uygulamakla suçladı.

UMG, “TikTok'un, diğer platform ortaklarımız gibi, bu sorunları çözmek için harekete geçmesini önerdiğimizde, önce kayıtsızlıkla, sonra da gözdağıyla karşılık verdiler” dedi.

READ  Wisconsin seçmenleri Cumhuriyetçiler ve CNN projeleri tarafından desteklenen seçim yasası değişikliklerini onaylayacak

“Görüşmelerimiz devam ederken Tiktok, önceki anlaşmadan daha az değerli, adil piyasa değerinin çok altında olan ve katlanarak artan büyümelerini yansıtmayan bir anlaşmayı kabul etmemiz için bizi korkutmaya çalıştı. Bizi nasıl korkutmaya çalıştı? Yetişmekte olan sanatçılarımızdan bazıları sahnede izleyicilerimizi harekete geçiren küresel yıldızlara sahip olacak.

TikTok, UMG sanatçılarını 'açgözlü' olmakla suçluyor

TikTok, UMG'nin iddialarına çarşamba günü yanıt verdi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Universal Music Group'un kendi açgözlülüğünü sanatçılarının ve söz yazarlarının çıkarlarının önüne koyması üzücü ve hayal kırıklığı yaratıyor.” dedi.

“Universal'ın yanlış anlatısına ve retoriğine rağmen, yetenekleri için ücretsiz reklam ve keşif aracı olarak hizmet veren, bir milyardan fazla kullanıcıya sahip bir platformun güçlü desteğinden uzaklaşmayı seçtiler.”

TikTok, “her plak şirketi ve yayıncıyla sanatçıya öncelik veren anlaşmalara” ulaşabildiğini söyledi.

Şirket geçen yıl Warner Music Group ile bir müzik lisans anlaşması imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir