Stubb, Finlandiya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu az farkla kazandı | Seçim haberleri

Eski Başbakan Alexander Stubb ve eski Dışişleri Bakanı Beka Havisto, 11 Şubat'taki ikinci turda bir araya gelecek.

Finlandiya'nın merkez sağ Ulusal İttifak partisinden Alexander Stubb, ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu kazandı ve iki hafta içinde liberal Yeşiller Partisi'nden Bekka Haavisto ile karşı karşıya gelecek.

Pazar günkü seçimlerde tüm oyların sayılmasıyla Stub yüzde 27,2 oy alırken, onu yüzde 25,8 ile Havisto ve yüzde 19 ile milliyetçi Jussi Halla-aho üçüncü sırada yer aldı. Seçmen katılımı yüzde 71,5 oldu.

İlk iki sıranın finali 11 Şubat'ta yapılacak.

Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Batı güvenlik ittifakına katılmak için onlarca yıldır süren uyumsuzluğu sona erdirerek, NATO içindeki yeni rolünde ülkeye liderlik edecek yeni bir cumhurbaşkanı seçiyor.

Eski başbakan Stubb destekçilerine “Biliyor musunuz, finale kaldık ama rekabet daha yeni başlıyor” dedi.

İkinci turdaki rakibi eski Dışişleri Bakanıydı HavistoBir insan hakları savunucusu olmasının yanı sıra barış müzakerecisi olarak da çalıştı.

Havisto seçildiği takdirde Finlandiya'nın eşcinsel olduğunu açıklayan ilk cumhurbaşkanı olacak.

Destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada Havisto, “Şimdiki görevimiz ikinci turda adayı olmayanlara ulaşmaktır.” dedi.

Sosyal Hareketin başkan adayı Bekka Havisto Finlandiya'nın Helsinki kentindeki seçim resepsiyonuna katıldı [Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto via Reuters]

Ukrayna'da savaş

Finlandiya Cumhurbaşkanının rolü, hükümetle yakın işbirliği içinde dış politika ve savunma politikasına liderlik etmek, ülkeyi NATO toplantılarında temsil etmek ve Finlandiya Savunma Kuvvetlerinin Başkomutanı olarak hareket etmektir.

Önde gelen üç aday da Ukrayna'yı destekliyor ve Rusya'ya karşı daha sert önlemler alınması çağrısında bulunuyor.

Tampere Üniversitesi siyasi araştırma direktörü Hanna Öjanen, sonuçlar netleştikten sonra AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Bir sonraki tura çıkan iki kişinin muhtemelen dış politika alanında deneyime sahip olduğunu görüyoruz.”

Seçim kampanyaları sırasında hem Stubb hem de Havisto siyasi tarafsızlığa yönelirken, Halla-Aho sağcı muhafazakar profilini korudu.

READ  Crosby, Penguenler Red Wings'i mağlup ettikten sonra 2. joker karta geçti

Pek çok Finli için milliyetçi Halla-Aho, hem sadık destekçileri hem de şiddetli rakipleri kendine çeken bölücü bir figür.

Helsinki'de erken seçmenlerden biri olan 26 yaşındaki Lena Poksha, Reuters haber ajansına, Ukrayna'daki savaş ve bunun yarattığı zor durum nedeniyle seçimlerde oy vermenin özellikle önemli olduğunu söyledi.

Pokshaw, kozmopolit bir Avrupa yanlısı olan Stubb'un Finliler tarafından şu anda ülkenin dış politikasına liderlik edecek doğru kişi olarak görüldüğünü söyledi.

Pazar günü bir arkadaşı ve çocuğuyla birlikte oy kullanmaya giden Poksha, “Alexander Stubb'a oy verdim çünkü onun diğer ülkelerle ilişkilerde çok iyi olduğunu ve Finlandiya dışındaki insanlarla iyi ilişkileri olduğunu düşünüyorum” dedi.

22 yaşındaki makine mühendisliği öğrencisi Jere Markkinen farklı bir görüşe sahipti.

“Onun olduğunu düşünmüyorum [Stubb] İyi bir başkan olacak çünkü halkı temsil etmek istemiyor gibi görünüyor, kendisini temsil etmek istiyor.” diye Reuters'e konuşan Markkinen, Haisto'ya erken oy verdiğini de sözlerine ekledi.

“Dış politikada deneyimli ve diğer bazı adayların aksine genel olarak akıllı olmasıyla ünlü.”

Seçmen Hannu Kuusitie, AFP'ye ülkenin “liderlik” ve “insanlık” sahibi bir başkana ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Tabii ki gerektiğinde sert olması gerekiyor” diye ekledi.

Finlandiya'nın geçen yıl NATO'ya katılımı, Finlandiya'nın 1.340 km uzunluğunda (830 mil) kara sınırını paylaştığı Rusya'dan “karşı önlem” tehdidi aldı.

Aralık ayında Finlandiya Rusya ile sınırını kapattı. Moskova Finlandiya'nın oraya göçmen gönderdiği yönündeki suçlamaları reddetti.

Finlandiya sınırı doğuda AB'nin dış sınırı olarak hizmet veriyor ve NATO'nun kuzeydoğu kanadını işaret ediyor.

YouTube posteri

Yeni Finlandiya cumhurbaşkanı, altı yıllık iki görev süresinin ardından görevinden istifa edecek olan 75 yaşındaki Sauli Niinisto'nun yerini alacak.

Finlandiya cumhurbaşkanları için uzun süredir kilit bir rol oynayan Rusya ile yakın ilişkileri sürdürmedeki rolü nedeniyle, görev süresi boyunca “Putin'in Fısıldayan Adamı” lakabını kazandı.

READ  S&P 500 rekor düzeyde güçlü bir çeyrek geçirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir