Spirit Airlines (SAVE) 4. Çeyrek 2023 Kazançları

Başarısız birleşme, yatırımcıların Spirit'in mali geleceği konusunda endişe duymasıyla Spirit'in hisselerinin bu yıl şu ana kadar %57'den fazla düşmesine yardımcı oldu. Taşıyıcının yaklaşan borç ödemeleri, havayolunun yeniden yapılandırılması veya tasfiye edilmesi yönünde bazı çağrılara yol açtı.

Perşembe günü Spirit, “2025 ve 2026 borç vadelerinin farkında olduğunu ve bu vadelere zamanında yanıt vermek için seçenekleri değerlendirdiğini” yineledi.

Uygun fiyatlı havayolu şirketi, ağını elden geçirmek ve uçuş programını değiştirmek de dahil olmak üzere maliyetleri düşürmenin yollarını aramak için aylar harcadı.

CEO Ted Christie, kazanç açıklamasında şunları söyledi: “Spirit ekibi %100 net ve şu anda hazırladığımız ayarlamalara odaklanmış durumda ve bizi 2024 boyunca nakit akışı oluşturmaya ve kârlılığa döndürecek.”

Spirit hala ilk çeyrekte para kaybetmeyi bekliyor ve analistlerin tahminlerinin üzerinde 1,25 milyar dolar ve 1,28 milyar dolar gelir beklediğini söyledi.

İşte Spirit'in mesajında ​​söyledikleri Dördüncü çeyrek Eski adıyla Refinitiv olan LSEG tarafından derlenen ortalama derecelendirmelere dayanarak Wall Street'in beklediğiyle karşılaştırıldığında:

  • Hisse başına düzeltilmiş kayıp: Beklenilen 1,46 Dolar yerine 1,36 Dolar
  • Toplam gelir: Beklenen 1,32 milyar dolara karşılık 1,32 milyar dolar

Spirit'in net zararı 183,65 milyon dolar veya hisse başına 1,68 dolar olarak gerçekleşti; önceki yılın aynı çeyreğindeki 270,66 milyon dolar veya hisse başına 2,49 dolarlık net zarara kıyasla bir gelişme yaşandı. Tek seferlik ürünler için ayarlama yapan şirket, hisse başına 1,36 dolar net zarar bildirdi.

Gelir %5 düşüşle 1,32 milyar dolara geriledi.

Spirit, geçen yılla karşılaştırıldığında taşıyıcının 2024 kapasitesinin sabit ve orta tek haneli rakamlarda olacağını ve ilk çeyrekte %1,5 artış öngördüğünü söyledi.

Yurt içi uçak biletlerinin zayıf olması, çoğunlukla ABD rotalarına odaklanan düşük maliyetli havayollarına büyük zarar verdi. Ekstra kapasite, özellikle yoğun olmayan dönemlerde uçuşlarda indirimlere yol açtı.

READ  UConn'lu Geno Auriemma, tarihte 1.200 kariyer galibiyetine ulaşan üçüncü üniversite koçu oldu

Yolcu başına ücret geliri dördüncü çeyrekte %25 düşüşle 48,24 dolara gerilerken, Spirit'in koltuk atamaları ve el bagajları gibi sayısız ücretleri de dahil olmak üzere yolcu başına bilet dışı geliri %6,6 düşüşle 66,60 dolara geriledi. Yolcu uçağı segmentleri dördüncü çeyrekte 2022'nin aynı dönemine göre %12 arttı.

Spirit, Pratt & Whitney motor sorunları nedeniyle bu yıl ortalama 25 Airbus uçuşunun iptal edilmesini beklediğini söyledi..

Bu kesintilerin Aralık ayında 40 kara uçuşuna ulaşması bekleniyor. Spirit, yıl sonuna kadar filosunda 215 uçağın olmasını beklediğini söyledi.

Florida merkezli Miramar havayolu, RTX'in bir birimi olan Pratt & Whitney ile tazminat görüşmelerinin ilerlediğini ve “bugüne kadar herhangi bir anlaşmaya varılmamasına rağmen şirketin, tazminatın önümüzdeki iki dönemde önemli bir nakit akışı kaynağı olacağına inandığını” söyledi. yıllar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir