SpaceX ve Axiom X-3'ün Uluslararası Uzay İstasyonuna misyonu: video

Özel bir görev Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonuna dört astronot gönderdi.

Daha önceki bu tür uçuşların aksine, yolcuların hiçbiri yörüngeye kendi yolunu ödeyen varlıklı uzay turistleri değil. Bunun yerine, üç grup üyesine kendi ülkeleri olan İtalya, İsveç ve Türkiye sponsor oluyor. Türkiye için mürettebat üyesi ülkenin ilk astronotudur.

Houston'daki Axiom Space'in gerçekleştirdiği uçuş, ulusların artık insanlı uzay uçuşu programlarını başlatmak için kendi roketlerini ve uzay araçlarını fırlatmak zorunda olmadıkları yeni bir çağın parçası. Artık neredeyse uçak bileti satın alır gibi bir tüccardan araç satın alabiliyorlar.

Astronotlar, Falcon 9 roketinin üzerindeki SpaceX Crew Dragon kapsülüne biniyor ve NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılıyor. Aracın ek testleri için bir günlük gecikmenin ardından, roket motorlarının saat 16:49'da (ET) ateşlenmesiyle geri sayım sorunsuz geçti.

Uzay aracının Cumartesi sabahı erken saatlerde uzay istasyonuna ulaşması bekleniyor.

Ax-3, kendi uzay istasyonunu inşa eden ve NASA için yeni uzay kıyafetleri geliştiren Axiom'un üçüncü özel uzay görevidir. Roketi SpaceX'ten kiraladı ve 2022'den itibaren ödeme yapan müşterilerini Uluslararası Uzay İstasyonunda iki haftalık bir konaklama için gönderecek. NASA, önceki politikalardan farklı olarak 2019 yılında uzay istasyonunun bir bölümünü ziyaretçilere açtı. (Rusya, 2001'den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir dizi uzay turistine ev sahipliği yaptı.)

Avrupa Uzay Ajansı ve onun 22 ülkesi için, Axiom'unki gibi ticari uçuşlar, daha fazla Avrupalının uzaya çıkması ve geleneksel ve ticari uzay programlarının karışımını vurgulaması için bir yol sağlıyor.

ESA şu anda uzay istasyonunun maliyetinin yüzde 8,3'ünü ödüyor, böylece astronotlar altı aylık görevlerinin bu kısmını orada alıyorlar. Bu şu anda uzay istasyonunun 2030'da planlanan kullanımdan kaldırılmasına kadar dört uçuşa karşılık geliyor.

READ  S&P 500 rekor düzeyde güçlü bir çeyrek geçirdi

ESA'nın Astronot Ofisi başkanı Frank de Vinne, “Çok fazla uçuşumuz yok, bu nedenle her üye ülkeye bir astronot sağlayamıyoruz” dedi. “Bu imkansız.”

Ancak Jüpiter'in Axiom'unda bulunan İsveçli astronot Markus Vand, Uluslararası Uzay İstasyonuna ticari bir uçuş yapacak.

Bay Weiger, “Axiom'un bu seçeneği olmasaydı, bu şimdi olmazdı” dedi. Wand geçen hafta düzenlediği basın toplantısında bunu söyledi.

Savaşçı ve test pilotu Mr. Wand birkaç yıl önce ESA'ya astronot olmak için başvurdu. 22.500 başvuru arasından testlerin son turuna çıkmayı başardı ancak ESA tarafından yeni tam zamanlı astronot olarak seçilen beş kişiden biri olmadı.

Ancak kendisine “yedek” astronot adı verildi. Bunlar ücretsiz pozisyonlardır ancak yedek astronotlar, ticari bir fırsatın ortaya çıkması ve ülkelerinin bilet için ödeme yapmaya istekli olması durumunda eğitim ve hizmet alma hakkına sahiptir.

“Yedek Birlik'i bu yüzden kurduk,” dedi Bay. De Vinne dedi.

Ax-3 mürettebatı, bu şekilde yörüngeye manevra yapan ilk hükümet astronotları değil.

BAE, 2019 yılında astronotlarından biri olan Hazza Al-Mansouri'yi, Uluslararası Uzay İstasyonunda sekiz günlük bir konaklama için Rus Soyuz roketiyle uçuş satın aldı. Axiom Space, 2023'te altı ay boyunca Sultan Al Niadi Uzay İstasyonunda kalacak ikinci bir Emirlik astronotu ayarladı. Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan, Axiom uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na iki astronot gönderdi.

Mart ayında İsveçli yetkililer, Axiom'un bu özel uzay görevinde boş bir koltuğunun olduğunu duydu. İsveç Ulusal Uzay Ajansı genel müdürü Anna Rathsman, “Eğer hızlı bir karar verebilirsek, bu bunu yapmak için bir fırsattır” dedi.

İsveç Yüksek Öğrenim, Araştırma ve Uzay Bakanı Mats Persson, “Bu tür bir fırsatın sık sık gerçekleşmediğini fark ettik” dedi. “Aldığımızda aldık.”

READ  Barclays'in iPhone üreticisini kesmesinin ardından Apple tedarikçilerinin hisseleri düştü

İsveç Uzay Ajansı'nın, İsveç silahlı kuvvetlerinin ve Saab gibi şirketlerin sağladığı fonla Mr. Uzaya gitmek için yaklaşık 450 milyon İsveç kronu veya yaklaşık 43 milyon dolar ödenmek isteniyordu. Bu, Axiom'un 2018'de koltuk başına ücretlendirdiğini söylediği 55 milyon dolardan daha az. (Axiom artık maliyeti açıklamayı reddediyor.)

Anlaşma yürürlükteyken Sn. Wand, yedek astronotluktan proje astronotluğuna terfi ettirildi; bu görev için bir yıllık ücret ödeniyordu. Uzay istasyonundaki çalışması, ağırlıksızlığın kök hücreler üzerindeki etkilerini ve uzaydaki mimari sistemlerin astronotların fiziksel ve zihinsel sağlığını nasıl etkilediğini belirlemeye yönelik bir deneyi içeriyor.

ESA'nın diğer üyeleri de gelecekteki Axiom uçuşlarına kaydoldu. İsveç'in Bay Wandt için yaptığı düzenleme gibi, Polonya'da da bir astronot var; ESA'nın yedek astronotlarından biri olan Slavos Usnanski, gelecekteki bir Axiom uçuşu için sıraya girmiş durumda. Birleşik Krallık Uzay Ajansı da astronotlarını yörüngeye uçurması için Axiom ile sözleşme imzaladı.

Bu uçuşta, Türk Hava Kuvvetlerinden savaş pilotu Alper Gezeravci ve İtalyan Hava Kuvvetlerinden Albay Walter Villadei de mürettebat arasında yer aldı.

İlk Türk astronot olan Sn. Gezeravcı, ülkesinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmayı umuyor.

Mürettebatın basın toplantısında “Bu uzay uçuşu görevimizin amacı değil” dedi. “Bu, yolculuğumuzun sadece başlangıcı.”

Görevin pilotu Sn. Villadei zaten uzaydaydı ama sadece birkaç dakikalığına. Geçen yıl haziran ayında Virgin Galactic uydusuyla uçan ve biyotıp, akışkanlar dinamiği ve malzeme bilimi alanlarında çeşitli deneyler yürüten İtalyan Hava Kuvvetlerinin üç üyesinden biriydi.

İtalya da ESA üyesi olmasına rağmen Mr.

Misyonun komutanı, eski bir NASA astronotu ve şu anda Axiom'un baş astronotu olan Michael Lopez-Alegria'dır. NASA, özel uzay görevlerinin eski bir NASA astronotu tarafından yönetilmesini şart koşuyor.

READ  Britney Spears, Justin Timberlake'in Konseri Sırasındaki Yorumunun Ardından Özrünü Sildi | Sanat ve Sanat Haberleri

Diğer ülkeler insanlı uzay uçuşuna ticari bir yaklaşım benimsedi ve bu fikir yeni değil.

On yıl önce, servetini, bütçeye uygun Suites of America otel zinciri de dahil olmak üzere gayrimenkulden elde eden Robert Bigelow, başta “egemen müşteriler” olarak adlandırdığı ülkeler olmak üzere müşterilere hizmet veren özel tatil köyleri açmayı planladı. “

Bay. Bigelow'un şirketi Bigelow Aerospace, Hollanda, Singapur, İsveç, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerle Mutabakat Zaptı imzaladı.

Bigelow'un planları, insanları uzay istasyonlarına götürebilecek diğer uzay şirketlerinin geliştirilmesindeki gecikmeler nedeniyle hiçbir zaman hayata geçirilemedi.

Ancak Bigelow Aerospace'in Washington ofisi müdürü Michael Gould, Bigelow'un ilk çabalarının Axiom'un şu anda yaptığı şeyin önünü açmaya yardımcı olduğunu söyledi.

O zamanlar Sn. dedi Gould.

Sonuçta federal yetkililer bunun gereksiz olduğuna karar verdi.

Bay Wen, “Bu, Bigelow Aerospace'deki ilk çalışmalarımızın, Axiom Space ve diğer şirketlerin bugün yararlandığı ekosistemi oluşturmanın öncüsü olduğunun harika bir örneğidir” dedi. dedi Gould. Uzay Altyapı Ajansı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir