S&P 500 rekor düzeyde güçlü bir çeyrek geçirdi

S&P 500 Cuma günü tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirerek, şaşırtıcı derecede istikrarlı bir ekonomi ortamında birçok büyük teknoloji şirketinin çarpıcı kazanımlarını yansıtıyor.

Geniş tabanlı endeks 4.839,81 seviyesinde kapandı – günde yüzde 1'den fazla – Ocak 2022'de belirlenen bir önceki rekoru kırdı.

Federal Reserve'ün faiz oranlarını artırma kampanyasına rağmen, ekonominin resesyona girmediğine dair kanıtların toplanmasıyla borsa 2023'ün son çeyreğinde yükseldi. Analistler, Wall Street'te 90'ların sonundaki dot-com patlamasına rakip olabilecek yapay zeka kaynaklı bir çılgınlığa işaret ederken, yatırımcılar da erken dönem İnternet'in getirdiği dönüştürücü kazanımlardan yararlanmaya çalıştı.

S&P 500'ün yükselişi, emeklilik hesapları aracılığıyla endekse yatırım yapan milyonlarca Amerikalı için hoş bir işaret. S&P Global'e göre, 2022'de yatırımcılar S&P 500 için yaklaşık 5,7 trilyon dolarlık varlığa ve 5,7 trilyon dolarlık fona daha sahipti.

Başkan Biden ve olası rakibi Donald Trump'ın ekonomik kayıtlarını savunması gerektiğinden, seçmenlerin borsa ve ekonomi hakkındaki duyguları 2024 seçimlerini etkileyebilir. Trump kazanmazsa piyasanın çökeceğini öngörüyor. Biden zaten enflasyon ve benzin fiyatları nedeniyle sağdan gelen saldırılarla karşı karşıya kalırken, ofisi kontrolün kendisinin elinde olduğunu savundu ve güçlü bir iş piyasasına işaret etti.

Ekonomik duyarlılık nihayet gelişiyor ve tüketici duyarlılığı toparlanıyor

Yapay zeka çalışmalarıyla yoğun bir şekilde ilişkilendirilen bazı isimler de dahil olmak üzere teknoloji şirketleri öncülük etti S&P 500'ün kazancı. “Muhteşem Yedi” olarak adlandırılan en büyük teknoloji hisselerinden yedisi (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla ve Meta) 2023'te ortalama yüzde 75 artış gösterdi ve sonunda endeksin toplam piyasa değerinin yüzde 30'unu temsil etti. 2023. .

Farr, Miller & Washington'dan Michael Farr, “Yapay zeka yeni nokta-com'dur” dedi. “Bu, dünyayı değiştirecek yeni bir sihir ve biz bunu henüz anlamıyoruz. Ama hepimiz bunun çok güçlü olduğunu anlıyoruz.

READ  USMNT vs. Meksika Önyargılı Tezahüratlarla Durduruldu: Meksika'nın Meşhur Futbol Tezahüratlarının Tarihi

Bu yedi hisse senedi S&P 500'ün geçen yılki kazanımlarının yarısını oluşturdu. Yüksek performanslı çipleri yapay zeka uygulamaları için popüler hale gelen Nvidia, bir noktada yüzde 24'lük bir kazançla bir gecede yaklaşık 190 milyar dolar değerine ulaşarak grubun en iyi yılını geçirdi.

Hisse Senedi Piyasası 2024'te Yükselerek Durgunluk Korkularını Geride Bıraktı

Büyük teknoloji hisseleri, sektörün düşüşlerle dolu bir yılın ardından 2022'de hızla yükselen değerler görüyor. Baird & Co.'nun yatırım stratejisti Ross Mayfield, yatırımcıların 2024 yılında sektörün “iyi ama mükemmel değil” olmasını bekleyebileceğini söyledi.

Mayfield, “Yılın başındaki rallinin çok kısa olduğu, sağlam temeller olmadığı, ancak yapay zeka heyecanı olduğu yönünde endişeler vardı” dedi. “Son birkaç aydır askıya alındı. Liderliğin daha döngüsel ve ekonomik olarak birbirine bağlı hisse senetlerinden çıktığını gerçekten görmeye başlıyorsunuz ve pazar genişliyor.

Dow Jones endüstriyel ortalaması ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq bileşik endeksinin Aralık başında yükseliş kaydetmesiyle diğer hisse senedi endeksleri de yükselişte.

Piyasanın diğer kısımları Büyük Teknoloji'nin gerisinde kalırken, analistler son aylardaki umut verici ekonomik verilerin ekonominin geneline ilişkin iyimserliği artırdığını söylüyor.

Herkes resesyon bekliyordu. Fed ve Beyaz Saray bir yol buldu.

2023'ün başlarında Goldman Sachs tutulacak Resesyon ihtimali yüzde 35, en yüksek konsensüs tahmini ise yüzde 65.

Ancak henüz bir durgunluk gerçekleşmedi. S&P 500'ün son yükselişinin başladığı Kasım ayına gelindiğinde Goldman olasılık tahminini yüzde 15'e düşürdü. beyan Ekonomi yumuşak inişe doğru “son inişteydi”.

Wedbush Securities'in kıdemli analisti Don Ives, “Hard Landing, kurgusal bir Netflix belgeseline dönüştü” dedi.

Mission Square Retirement varlık yöneticisi Wayne Wicker, hisse senedi piyasasının ilerleyişinin Fed'in faiz oranlarına yönelik devam eden yaklaşımına bağlı olduğunu ve birçok yatırımcının artık Mart ayı başlarında faiz indirimi beklediğini söyledi.

READ  Trump, New Hampshire GOP ön seçimini ve CNN projelerini kazandı

“Son birkaç haftadır gördüğümüz belirsizliğe biraz katkıda bulunan tek şey şu: 'Fed enflasyon konusunda nereye gidiyor?' Wicker, “Fed'in faiz indirimlerine Mart ayında mı başlayacağı yoksa yılın sonuna kadar mı bekleyeceği piyasa için önemli bir hedef” dedi.

Son faiz artırımı Temmuz ayında yapılmıştı ve merkez bankası yıl sonu toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi, Fed Başkanı Jerome H. Powell yetkilileri, “Genel olarak yakın veya yakın olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. [the final level]”ve başka bir faiz artırımı pek olası değil.

Artık analistler dirençli bir ekonominin işaretlerini görüyorlar. Enflasyon Kasım ayında yüzde 3,1'e gerileyerek Haziran 2022 zirvesinin çok altında ve merkez bankasının yüzde 2 hedefine yakın oldu. İlk işsizlik başvurusunda bulunan kişi sayısı 202.000 kişi geldi Çalışma Bakanlığı'nın ön tahminlerine göre, 1 Aralık. Önceki haftaya göre 19.000 düşüşle 14. sırada yer aldı. Tüketici harcamaları da Ekim ayında yüzde 0,2 artarak yatay seyretti.

S&P 500'ün Cuma kapanışına giden yolu pek de pürüzsüz değildi. Önde gelen borsa endeksleri yılın son haftalarında yatay bir seyir izlerken, S&P 500 rekora yaklaşırken defalarca tökezledi. DC merkezli bir yatırım danışmanı olan Farr, birçok fon ve yatırım danışmanının portföylerini bir yılın başında veya sonunda yeniden tahsis etme eğilimine değindi. Ayrıca yeni bir borsa rekoru kırmak için belirli bir kaygı düzeyinin aşılması gerektiğini de söyledi.

Farr, “Birilerinin daha önce kimsenin ödemediği bir bedeli ödemesi gerekiyor” dedi. “O noktaya geldiğinizde, korktuğunuz aksiliğin işe yaramayacağına inanıncaya kadar duygular sizi kovalayacak ve ileriye doğru ilerleyeceksin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir