Sony ve Nintendo için Xbox sonrası gelecek neler getirecek?

Xbox sonrası geleceğin Sony ve Nintendo için neler getireceği

Arich Lawson

Microsoft'un Sony ve Nintendo ile 23 yıldır süren rekabetini hafifletme kararı, Japonya'nın oyun donanımına hakim olarak tartışmasız konsol dünyasına geri dönmesinin yolunu açtı.

Yeni, daha az uluslararasılaşmış bir konsol savaşları dönemi beklentisi, Japonlar için daha mutlu bir zaman geçirme umutlarını artırdı, ancak analistleri ve yatırımcıları, özel oyun makineleri türünün tamamının ne kadar daha uzun süre dayanacağı sorusunu yeniden düşünmeye yöneltti.

Microsoft Gaming başkanı Bill Spencer geçen ay, bulut tabanlı oyunlara yeni bir odaklanmanın parçası olarak Xbox oyunlarını yalnızca rekabetçi platformlarda kullanılmak üzere yayınlama planlarını açıkladı.

ABD'li teknoloji devi hâlâ yeni nesil daha güçlü konsollar üzerinde çalıştığını söylese de analistler bunun uzun vadeli yönünün net olduğuna inanıyor.

Sergan Toto, “Tüm işaretler donanımın Microsoft için öneminin azaldığını gösteriyor, dolayısıyla 1990'lardaki gibi tüm olası konsol seçeneklerinin Japonca olduğu bir duruma geri dönme şansımız var” dedi. Oyun Tavsiyesi Kandan Oyunları.

Konsol mücadelesinden vazgeçip yazılıma odaklanmak Japonya için büyük bir kazanç sayılabilir. Birçoğu için doğum yeri Mükemmel Mario, Kirpi domuz Sonic, Final FanteziVe pokemon Konsolun manevi evi ve endüstrinin 1980'ler ve 1990'lardaki şiddetli “altın çağı”, Nintendo-Sega çatışmaları ve daha sonra Nintendo-Sony çatışmalarıydı.

“Bu hemen gerçekleşmeyecek çünkü bulut oyun teknolojisi henüz net bir şekilde hazır değil, ancak Microsoft'un ne söylediğine bağlı olarak Sony ve Nintendo'nun hakim olduğu tamamen Japon konsol endüstrisine dönme şansımız var. MST Financial'dan analist David Gibson, “Kendilerine ait farklı, benzersiz yöntemlerle pazarlayın” dedi.

Ancak özel oyun donanımı endüstrisine yalnızca Japonya'ya dönüş, konsolu ticari bir çıkmaz sokak olarak daha net bir şekilde tanımlayabilir.

READ  Trump, Putin'in Biden'ı Trump'a tercih ettiği yönündeki yorumunu 'büyük bir iltifat' olarak nitelendirdi.

Geçen hafta oyun bölümünden 900 çalışanı çıkarmayı planladığını açıklayan bağımsız oyun analisti Pelham Smithers, bu sorunun özellikle Sony için ciddi olabileceğini söyledi.

Smithers, “Sony için yatırımcıların PS5'e olan talebiyle tartışmak çok zordu ve o zamanlar pek çok kişi PS5'in yolun sonu olabileceğini söylüyordu, ancak Microsoft'un konsol oyunlarına olan bağlılığı yardımcı oldu” dedi.

Bu arada Nintendo bir zamanlama sorunuyla karşı karşıya. 2017 yılında piyasaya sürülen ve bazı cep telefonlarıyla karşılaştırıldığında gözle görülür derecede düşük güce sahip olan Switch motorunun yerini yeni nesil halefi alacak. Ancak Kyoto merkezli şirket bunun tam olarak ne zaman ve nasıl olacağını henüz söylemedi.

Analistler, Nintendo'nun, küresel gişe rekorları kıran Wii konsolunun kötü bir devamını piyasaya sürdüğü 2012'deki deneyiminin hâlâ sersemlediğini söyledi.

Mevcut Switch'in satışları oldukça iyi ancak şu ana kadar konsol isteyen hemen hemen herkes bir tane satın almış durumda. Piyasanın Nintendo'nun halefini bekleyeceğini ve yeni makine piyasaya sürülmeden Switch için oyun satın almayı bırakabileceğini de sözlerine ekledi.

Gibson, Sony'nin sorunlarının daha çeşitli olduğunu söyledi: Şu anda dört yaşında olan PS5 makinesi popüler olmaya devam ediyor, ancak oyun işi artık öncelikle yaratıcı bir işi yöneten kişilerden ziyade “muhasebeciler” tarafından yönetiliyor.

PlayStation'ın önceki nesilleri, bileşenlerin maliyeti hızla düşmeden önce makinenin başlangıçta zararla satılacağı beklentisiyle piyasaya sürülmüştü, bu da şirketi çökertiyor ve zaman içinde müşteriler için fiyat indirimlerine olanak tanıyordu.

Piyasaya sürülmesinin beşinci yılında PS4'te toplamda 100 dolar tutarında iki fiyat indirimi yapıldı. PS5'te hiçbir şey yok. Gibson, “Muhasebeci görevde olduğu için Sony, talebi canlandırmak için fiyatları 100 dolar düşürmeye istekli değil çünkü bu, 2 milyar dolarlık kâra mal olur” dedi.

READ  Tesla satışları büyük fiyat indirimlerinin ardından toparlandı

75 milyar dolarlık Activision satın alımı gibi oyun stüdyolarının satın alınmasına yoğun harcama yapan Microsoft, donanım ekonomisinde de benzer sorunlarla karşı karşıya. Analistler, ABD'li firmanın tüm platformların kralı olma konusunda Sony'den daha fazla motivasyona sahip olabileceğini söyledi.

Bernstein'ın oyun analisti Robin Zhu, “Konsol pazarının şu anki durumu, Japonya'nın büyüsünü geri kazanmasının bir reklamı olmayabilir. Bu üç benzersiz işletmenin benzersiz nedenlerden dolayı iyi performans gösterdiğini veya kötü performans gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

Jefferies'ten Atul Goyal'e göre Microsoft'un yeni yönü, her şirketin kendisini içinde bulduğu farklı durum nedeniyle “kazan, kazan, kazan durumu”dur.

Microsoft, oyunlarını farklı platformlarda sunarak gelirini artırabilecek, Nintendo ve Sony ise “daha az yoğun rekabetle” karşı karşıya kalacak ve müşteriler için daha geniş bir oyun yelpazesinden yararlanacak.

Ancak Zhu'nun dediği gibi Microsoft'un Xbox'ı tamamen ortadan kaldırmasını engelleyebilecek tek faktör, Sony ve Nintendo'yu piyasada tutan şeyle aynı: oyuncuların şiddetli sadakati.

“Endişelenmek [Microsoft] Müşterilerinizi donanımı satın almaya zaten ikna ettiniz; Onlara Xbox oyunlarının diğer tüm platformlarda olacağını söyleyerek yüksek etkileşimli ve en inatçı müşterilerinizi yabancılaştırma riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz” dedi.

© 2024 Financial Times Limited. Her hakkı saklıdır Hiçbir şekilde yeniden dağıtılamaz, kopyalanamaz veya değiştirilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir