Sıralanmamış Nebraska, Iowa Eyaleti, No. 1 Purdue, No. 2 Houston

Kolej futbol sezonu Pazartesi günü sona ererken, kolej basketbolu Salı günü merkez sahneye çıktı – en iyi iki takımın sıralamada yer almayan rakipler karşısında yaşadığı yenilginin hemen ardından.

1 Numaralı Purdue, Nebraska'da 88-72 mağlup olurken, 2 Numaralı Houston, Iowa State'te sezon açılışını 57-53 kaybetti.

ESPN Stats & Info'ya göre, 6 Şubat 2016'dan bu yana ilk kez AP Erkekler Kolej Basketbol Anketinde ilk iki takım aynı gün sıralamada yer almayan rakiplere yenildi ve anket tarihinde sekizinci kez oldu.

Boilermakers Salı günü Arizona, Illinois ve Alabama galibiyetleri de dahil olmak üzere yedi maçlık galibiyet serisiyle girdi. Ancak Nebraska, ilk yarıda onları şutlarla eşleştirdi ve ilk periyodu 13-0'lık bir seriyle, devreyi 11 önde tamamladı.

Purdue, ikinci yarının ilk altı dakikasında Nebraska'nın öne geçmesini sağladı, ancak Cornhuskers hemen 14-2'lik bir seriyle karşılık vererek 11:53 kala maçın en büyük liderliğini ele geçirdi. Purdue maçın geri kalanında altı sayıdan fazla yaklaşamadı ve Nebraska 11-2'lik bir seri yakaladı.

Purdue antrenörü Matt Painter, Nebraska'nın devre arası üstünlüğü hakkında “Oyundaki fark buydu” dedi. “İkinci yarıda tek haneli rakamlara ulaşmak için birkaç iyi mücadele verdik, bir kez bunu ikiye çıkardık ve sonra onlar çift haneli rakamlara çıkardılar.”

Cornhuskers takım halinde 3 sayılık mesafeden 14/23 şut çekerken, yedi oyuncu yayın gerisinden şut attı. Casey Dominaga 19 sayıyla, Rienk Mast ise 18 sayıyla öne geçti.

Bu, Nebraska'nın 6 Şubat 1982'den bu yana AP No. 1 takımına karşı kazandığı ilk galibiyetti ve program tarihinde bu türden dördüncü galibiyetti. İlki, 3 Mart 1958'de şu anki teknik direktör Fred Hoiberg'in büyükbabası olan Jerry Bush'un yönetimi altındaydı.

READ  Jared Goff, Lions'a 32 yıl aradan sonra ilk kez play-off zaferi kazandırdı

Mast, “Yılın milli oyuncusu olan 1 numaralı takımdan daha büyük olamaz” dedi. “Bunu bir meydan okuma olarak görüyorum ve şans eseri şutlar erken gidiyordu ve bu takıma küçük bir kıvılcım verdi ve herkes inanmaya başladı.”

Salı günü, son iki sezonda 1. sırada yer alan Purdue'nin sıralamada yer almayan bir rakibe karşı kaybettiği dördüncü maç oldu. Geçen sezon Boilermakers Rutgers ve Northwestern'e düştü. Bu sezonun başlarında Northwestern'de yine kaybettiler.

ESPN Stats & Information'a göre Purdue, AP Anket tarihinde 1985-86 ve 1986-87'de birden fazla maç kaybeden ve sıralanmamış 1 numaraya düşen ikinci takım oldu.

Gecenin erken saatlerinde Houston, Cougars'ın Big 12 üyesi olarak ilk konferans yol maçında bu sezon erkek kolej basketbolunda maç kaybeden son takım oldu.

Cyclones'un 14-0 öne geçmesi ve ilk yarıda 12 top kaybına neden olmasıyla Kelvin Sampson'ın takımı hızla “Hilton Magic” ile tanıştı.

Sampson, “Iowa Eyaleti büyüklüğünde olup olmadığını bilmiyorum. Bizdik” dedi. “Boştaydık, ne olduğunu bilmiyorum. Keşke yapsaydım.”

Iowa State ilk yarının tamamına önde girdi, ancak Houston'ın 7-0'lık serisi 10:48 kala 41-41'lik bir beraberliğe yol açtı. Yolun geri kalanında iki takım da beş sayıdan fazla önde değildi ve Houston, 3:17 kala Jamal Shade'in şutuyla maçtaki tek liderliğini elde etti.

Son dakikada maç 53 berabere kalırken, Iowa Eyaleti birinci sınıf öğrencisi Milan Momcilovic sol çizgiden topu yakaladı, döndü ve iki Houston defans oyuncusuna karşı çekişmeli bir kaçışta gol attı. Momcilovic, 10 saniye kala iki serbest atışla oyunu dondurdu.

Iowa Eyalet koçu DJ Otzelberger maçtan sonra “Dışarıya çıkıp maçın gidişatını belirlememiz önemli” dedi. “İlk yumruğu bizim atmamız gerektiğini, saldırgan olmamız gerektiğini, gidişatı belirleyen takım olmamız gerektiğini konuştuk. Sanırım tonu hemen belirledik. Elbette oyunda puanlar vardı. Neredeyse hissedildi.” sanki birbirimize tutunuyormuşuz gibi ama bence adamlarımız daha derine inmeyi başardılar. Bence işin atmosferini belirlemek ve saldırgan olmaktı ve sonrasında gerçekten birbirine bağlı ve kararlı bir grup adam vardı.”

READ  Cumhuriyetçi tartışma: Haley ve DeSantis karşı karşıya gelirken beş çıkarım

Purdue (14-2) ve Houston'a (14-1) verilen mağlubiyetler, 3. sıradaki Kansas'ın (13-1) Jayhawks'ın sezonu açtığı 1. sıraya geri dönmesinin kapısını açtı. Bu haftaki AP Top 25 anketinde iki birincilik oyu alan Bill Self'in takımı, Cumartesi günkü 1 numaralı seçimden önce Çarşamba gecesi UCF'de oynayacak. 9, Oklahoma'yı ağırlıyor.

Associated Press bu hikayeye katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir