Şili'deki orman yangınlarında ölü sayısı 123'e yükseldi, yüzlercesi kayıp.

SANTIAGO, Şili (AP) — Şili'nin merkezindeki gönüllüler Pazartesi günü mahallelerdeki yanmış metali, kırık camları ve diğer kalıntıları temizlemeye çalıştı. Orman yangınları nedeniyle yok oldu Son birkaç gün içinde yetkililer ölü sayısını 123'e çıkardı. Yüzlerce kişi kayıp.

Viña del Mar şehrinin doğu ucunda Cuma gününden bu yana şiddetli bir şekilde yanan yangının Pazartesi sabahı azaldığı görülüyor. Valparaiso bölgesindeki iki kasaba, Quilpe ve Villa Alemana ağır darbe aldı. Başkan Gabriel Boric Pazar günü bölgede en az 3.000 evin yandığını söyledi.

Şili'nin adli tıp servisi müdürü Marisol Prado, Pazartesi öğleden sonra ölü sayısına 10 kişinin daha eklendiğini söyledi.

Prado, cesetlerin çoğunun kötü durumda olduğunu ve kimliklerinin tespit edilmesinin zor olduğunu ancak adli tıp personelinin, akrabalarının kayıp olduğunu bildiren kişilerden genetik materyal örnekleri alacağını söyledi.

Viña del Mar Belediye Başkanı Macarena Ripamonti, yaklaşık 300.000 kişinin yaşadığı şehirde en az 370 kişinin kaybolduğunu söyledi.

Yangın, yine popüler bir sahil beldesi olan Viña del Mar'ın doğusundaki yükselen tepelerde tehlikeli şekilde inşa edilmiş birkaç mahalleyi yok etti.

Yetkililer, kentteki bazı orman yangınlarının kasıtlı olarak çıkarılmış olabileceğini öne sürdü. Poric, kuru hava, kuvvetli rüzgarlar ve düşük nemin yangının hızla yayılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Alto Miraflores mahallesinden aşçı Priscilla Rivero, alevlerin komşu tepeden evine ulaşmasının yaklaşık 15 dakika sürdüğünü söyledi.

Yangının yaklaştığını görünce çocuklarını güvenli bir yere götürdüğünü ancak bazı eşyalarını kurtarmak için geri döndüğünde evinin yandığını, pencerelerden alevlerin çıktığını söyledi.

Rivero, “Burası tüm hayatımız boyunca yaşadığımız yer” dedi. “Anılarımızın, fotoğraflarımızın, ailemin düğün fotoğraflarının yok edildiğini görmek çok üzücü ama bazıları kalbimizde olacak.”

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Jill ve ben, Şili'de devam eden orman yangınlarının neden olduğu can kaybı ve yıkımdan derin üzüntü duyuyoruz.” dedi.

READ  NBA All-Star Hafta Sonu: Steph Curry, Sabrina Ionescu'yu Yenerek Basketbolun En İyi Üç Sayı Atıcısını Kazandı

“Yönetimim Şilili ortaklarımızla temas halindedir ve ABD, Şili halkının ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamaya hazırdır” dedi.

Viña del Mar ve başkent Santiago'daki okullar ve diğer kamu binaları artık insanların yangın mağdurlarına su, yiyecek, mum ve kürek bağışı yaptığı depo görevi görüyor.

Viña del Mar'da ve yakındaki Villa Alemana ve Quilpé kasabalarında polis, kurtarma ekiplerinin daha kolay içeri girebilmesi için yangından etkilenmeyen insanlardan evde kalmalarını istiyor.

Yangından etkilenen yüzlerce kişi enkaz aramak için Pazartesi günü evlerine döndü. Birçoğu, yağmacıların mallarından geriye kalanları almasını veya evlerinin inşa edildiği araziyi ele geçirmesini önlemek için evlerinin yakınında uyumayı tercih ettiklerini söyledi.

Viña del Mar'ın doğusundaki Villa Independencia mahallesinde Marco Delcadillo, 25 yıl önce inşa ettiği evinin molozlarını temizlemeye çalışıyor.

Delcadillo'nun evindeki mobilyalar alevler içinde kaldı ve duvarlar dumandan yandı ama hala ayaktaydılar.

İnşaat işçisi yeniden inşa edeceğini söyledi ve güney yarımkürede kış gelmeden önce belediye hükümetinden evinin çöken çatısını onarmasına yardım etmesini istedi.

Delcadillo, “Başka seçeneğimiz yoktu” dedi. “Yeni arazi satın almak artık karşılanamaz.”

____

Ruda Bogotá, Kolombiya'dan bildirdi

____

AP'nin Latin Amerika ve Karayipler haberlerini şu adresten takip edebilirsiniz: https://apnews.com/hub/latin-america

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir