Şiddetli fırtınalar ABD'nin doğusuna sel, yağmur ve yoğun kar yağışı getiriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusu, bu hafta sonu Güneydoğu'da sel, Orta Atlantik'te yağmur ve Kuzeydoğu'da kar gibi şiddetli hava koşullarından etkilendi.

Bu hafta sonu, Atlanta'dan Washington DC'ye kadar 25 milyon Amerikalı, şiddetli yağmur, kuvvetli rüzgarlar ve sık sık şimşeklerin ABD'nin güneybatısını tehdit etmesi nedeniyle sel tehlikesi altındayken, Alabama, Georgia ve Florida Panhandle izole kasırga riskiyle karşı karşıya.

Tallahassee ve Panama City de dahil olmak üzere Florida Panhandle'da saat 18:00 CT'ye kadar Tornado Gözlemi yürürlükte. Hareketli fırtınalar, hasar verici rüzgarlara ve olası kasırgalara neden olabilir.

Bir diğer endişe alanı ise kuzey Alabama'dır. Buradaki fırtınalar cumartesi öğleden sonraya kadar hasar verici rüzgarlara ve kasırga tehlikelerine neden olabilir. Ancak Fırtına Tahmin Merkezi'ne göre burada nöbet verilmesi pek mümkün görünmüyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde yaklaşık iki ay süren yağmurların ardından Doğu Teksas ve Louisiana'nın bazı kısımları hala büyük nehir taşkınlarıyla karşı karşıya.

Houston'ın kuzeydoğusundaki Trinity Nehri şu anda büyük bir sel aşamasında – bu, yıkıcı, yaşamı tehdit eden sel için kritik öneme sahip – ve en azından Çarşamba gününe kadar sel aşamasının üzerinde kalması bekleniyor.

Bu genel fırtına sistemi Doğu Kıyısı boyunca bir dönüş yaparak daha geniş alana yağmur ve kar getirecek. Pazar sabahı erken saatlerde kuzeydoğuda başlayacak yağmur ve kar, gün boyu ve Pazar gecesine kadar değişen yoğunluklarda devam edecek.

Kuzeydoğu'daki kıyı boyunca bu hafta sonu yağış hakim olacak, ancak New York City'nin kuzeyinde yer seviyesinde yağış birikmesi zor olacak.

NYC'nin batısı ve kuzeyi Pazar sabahından Pazartesi öğlene kadar en yoğun karı görecek.

Kuzey Pensilvanya'dan güney New Hampshire'a kadar kış uyarıları Kuzeydoğu'da şimdiden kış uyarıları ortaya çıkmaya başladı.

READ  Nick Saban neden emekli oldu? Koç Alabama'dan ayrılma kararını açıklıyor

Area, Pensilvanya'dan Boston'a Pazar ve Pazartesi 3-6 inç kar görülecek, bu da Pazar akşamı gidiş gelişi ve Pazartesi sabahı gidiş gelişi etkileyecek.

Hunter, New York ve Pittsfield, Massachusetts de dahil olmak üzere New England'ın bazı kısımlarında, özellikle yüksek rakımlarda 10 inç'e kadar kar oluşabilir.

Yüksek sıcaklıkların bildirilmesi nedeniyle Philadelphia ve Washington DC'yi de içeren orta Atlantik bölgesinin 1 ila 3 inç yağmur görmesi bekleniyor.

Washington DC 80 dereceye ulaştı 152 yıllık meteorolojik tarihinde ilk kez Cuma günü. Daha önce Şubat 21, 2018, 80 derece gününden önce.

Batı şu anda Atmosfer Nehri ile uğraşıyor. Washington ve Oregon kıyılarında bu hafta sonu birkaç santim yağmur yağabilir.

Toprak zaten çoğunlukla doymuş olduğundan, bu yoğun yağış dönemleri, alçakta kalan alanlarda ve kötü drenajlı kentsel alanlarda göllenme de dahil olmak üzere yerel su yollarının su basmasına neden olabilir. Bu yağışlar su baskını endişesinin yanı sıra heyelan ve heyelanların artmasına da neden olabiliyor.

Bu arada Batı Yakası'nda hava çok sıcak. Pazar ve Pazartesi günleri San Francisco'dan Seattle'a ve Medford, Oregon, Boise, Idaho ve Portland, Oregon'a kadar yüksek sıcaklıklar mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir