Samanyolu: Manchester gökbilimcileri gizemli nesneyi keşfetti

  • kaydeden Nina Massey
  • PA Bilim Muhabiri

resim yazısı,

Nesne, Güney Afrika'daki MeerKAT radyo teleskop dizisi kullanılarak keşfedildi

Gökbilimciler, Samanyolu'nda bilim adamlarının bildiği en ağır nötron yıldızlarından daha ağır, hatta kara deliklerden bile daha hafif yeni bir nesne keşfettiler.

Manchester ve Almanya'daki araştırmacılar, onun 40.000 ışıkyılı uzaklıkta milisaniyelik bir pulsarın yörüngesinde döndüğünü buldu.

Milisaniye pulsarları çok hızlı döner; saniyede yüzlerce kez.

Manchester Üniversitesi'nde astrofizik profesörü olan proje lideri Ben Stoppers, bunun “heyecan verici” olduğunu söyledi.

Manchester Üniversitesi'nden ve Bonn'daki Max Planck Radyo Astronomi Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacılar, bunun bir radyo pulsar-kara delik ikilisinin ilk keşfi olabileceğine inanıyorlar; bu, yeni deneylerin Einstein'ın genel göreliliğine ve keşfine kapı açmasına olanak tanıyor. Kara delikler.

Profesör Stoppers şunları ekledi: “Bir pulsar-kara delik sistemi, yerçekimi teorilerini test etmek için önemli bir hedef olacaktır ve ağır bir nötron yıldızı, çok yüksek yoğunluklarda nükleer fiziğe yeni bakış açıları sağlayacaktır.”

Ölü bir yıldızın en yoğun kalıntıları olan bir nötron yıldızı çok fazla kütle kazandığında çöker.

Bundan sonra başlarına ne geleceği çok fazla spekülasyon konusu ancak kara delik haline gelebileceklerine inanılıyor.

'Kütle Boşluğu'

Bir nötron yıldızının çökmesi için gereken toplam kütlenin Güneş'inkinin 2,2 katı olduğu düşünülüyor.

Bu yıldızların oluşturduğu en hafif kara delikler çok büyüktür (Güneş'in yaklaşık beş katı büyüklüğünde), “kara delik kütle boşluğu” olarak adlandırılan duruma yol açar.

Bu kütle aralığındaki nesnelerin doğası bilinmemektedir ve incelenmesi zordur.

Araştırmacılar, son keşfin bilim adamlarının nihayet bu maddeleri anlamalarına yardımcı olacağını söylüyor.

Nesne, Kolomb'un güney takımyıldızında NGC 1851 adı verilen büyük bir yıldız kümesini gözlemlemek için Güney Afrika'daki MeerKAT radyo teleskop dizisi kullanılarak keşfedildi.

Gökbilimciler, yıldızların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri, yörüngelerini bozabilecek ve aşırı olaylarda çarpışabilecek kadar kalabalık olduğunu söylüyor.

Radyo pulsarının yörüngesindeki devasa nesneyi iki nötron yıldızı arasındaki çarpışmanın yaratmış olabileceğine inanıyorlar.

Ekip bugüne kadarki en büyük nötron yıldızını mı, en hafif kara deliği mi yoksa yeni bir egzotik yıldız çeşidini mi keşfettiklerini kesin olarak söyleyemese de, ekstrem koşullarda maddenin özelliklerini araştırmaya yardımcı olabilecek bir şey keşfettiler. . Evren.

Bulgular Science dergisinde yayınlandı.

READ  Bulls'un Onur Ringi töreni çirkinleşiyor, taraftarlar Jerry Cross'u dul eşinin önünde yuhalıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir