Zenginleştikçe ölüm nedenleri değişti

Çin’de son 30 yıldır en çok erken ölüm vakaları kalp hastalıkları, felç ve akciğer kanserinden oldu. Araştırmalara göre Çinliler zenginleştikçe ölüm nedenleri ABD gibi ülkelere benzemeye başladı


Batı kültüründen çok farklı geleneklere ve tüketim alışkanlıklarına sahip Çinliler’in aslında her geçen yıl Batı’ya daha fazla benzemeye başladığı konusunda sürekli tartışılıyor. Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırma raporu ise Çinliler’in zenginleştikçe ölüm nedenlerinin değiştiğini ortaya koydu. Buna göre Çin’de son 30 yıl içinde en çok erken ölümler kronik kalp hastalıkları, felç ve akciğer kanserlerinden dolayı kaynaklandı. Dolayısıyla Çinliler’in ölüm nedenlerinin de aslında gittikçe ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki ölüm nedenlerine benzediği anlaşıldı.

DİYABET YÜZDE 50 ARTTI

Rapora göre Çin genelinde diyabet oranları 2000 ile 2017 yılları arasında yüzde 50 oranında arttı. Şeker hastalığındaki bu ciddi artışın arkasında da Çin’de son yıllarda hızla değişin yaşam şartlarının olduğu kaydedildi. Raporda Çin’de erken ölümlere en çok neden olan faktörler arasında ayrıca yüksek tansiyon, sigara bağımlılığı, yüksek tuzlu tüketim ve çevre kirliliği de gösterildi.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir