Yeni trend yaşlı apartmanları

Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkesi olan Çin’de ilerleyen yaştakiler için ‘yaşlı apartmanları’ ve ‘birlikte yaşam’ gibi yeni trendler ortaya çıktı


60 yaş üstü nüfusun 249 milyon kişiye ulaştığı Çin’de yaşlıları korumak için bir dizi önlemler alınıyor. Örneğin ülkenin birçok bölgesinde yaşlılara bakmak zorunlu. Ya da huzurevindeki büyükleri ziyaret etmek mecburi. Diğer taraftan yaşlıların hayatlarının geri kalan kısmını iyi geçirmesi için yeni trendler de ortaya çıkıyor. Bunlardan biri başkent Pekin’de hızla yayılan yaşlı apartmanları oldu. People’s Daily China sitesindeki habere göre yaşlı apartmanlarındaki her bir daireden profesyonel hemşireler sorumlu oluyor. Hemşirelere eşlik eden yine eğitimli bakıcılar da yaşlıların günlük ihtiyaçlarını karşılıyor. Yaşlılar yataklarının başında olan kırmızı butona bastıkları anda hemşire ya da bakıcı hemen yardımına koşuyor. Çin basınındaki haberlere göre böyle bakımın yanı sıra temizlik, yemek ve alışveriş gibi diğer işlerin de karşılandığı yaşlı apartmanlarının maliyeti yıllık 24 bin dolardan başlıyor.

BİRLİKTE YAŞAYALIM

Çin genelinde ilerleyen yaşlarla mücadele etmek için yaşlılar arasında yayılan bir diğer moda da ‘birlikte yaşama fikri’ oluyor. Bu akımda da eski arkadaşlar bir araya gelerek ortak bir eve çıkıyor. Kalabalık oldukları için de daha çok kırsal kesimlerdeki büyük evleri tercih ediyorlar. Yaşlılar böylece son yıllarını hem sevdikleri dostlarıyla geçirmiş oluyor, hem de yaşlılığın getirmiş olduğu zorlukları el birliği ile aşmış oluyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir