Wuhanlı Doktor Li Wenliang’in çocuğu oldu

Çin’de Kovid-19 virüsünü ilk saptayan ve ardından 32 yaşında virüsten yaşamını yitiren Dr. Li Wenliang’ın oğlu oldu


Çin’de son 24 saat içinde yeni ölüm yok. Ülkede yaklaşık 2 aydır Kovid-19 ‘dan dolayı yeni ölüm yaşanmıyor. Son 24 saatte 7 yeni vaka var; 6’sı yurtdışından gelenler olurken, 1 yerel bulaşma var. Ayrıca 1 asemptomatik vaka saptandı. Çin’de 65 aktif Kovid-19 vakası kaldı.

ÇOCUĞU OLDU

Wuhan’da Kovid-19’u ilk bildiren, ancak ‘dedikodu’ yaydığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve ardından virüsten yaşamını yitiren Çinli Doktor Li Wenliang’in çocuğu dünyaya geldi. Eşi, “Li’nin son hediyesine hayatım boyunca iyi bakacağım” notunu paylaştı. Dr Li’nin ilk başlarda gözaltına alınmasına birçok Çinli tepki göstermişti. Dünyanın dört bir yanından da Dr. Li’nin ilk başlarda dinlenmesi halinde salgının belki de bu denli yayılmayacağına dair eleştiriler olmuştu. Pekin hükümeti ise Dr Li’yi ‘kahraman’ ilan etti ve gözaltına alınmasından sorumlu olanları görevlerinden uzaklaştırdı.

‘KOVİD SEZONSAL’

Maryland Tıp Üniversitesi, salgından çok etkilenen 8 kent (Wuhan, Madrid, Milano, Kum, Seattle…) ile az etkilenen 42 kenti kıyasladı Ocak – Mart arası bu kentlerde hava sıcaklığı neredeyse aynı Araştırmaya göre Kovid grip gibi sezonsal solunum yolu virüsü.

AFRİKA KORKUSU

Kovid-19 Latin Amerika’da korkutan boyutlara ulaştı. DSÖ’den ise Afrika uyarısı geldi. Ölümler 5 bini, vakalar 200 bini geçti. Afrika’daki vakaların büyük kısmı 10 ülkede. En büyük risk Güney Afrika’da. Virüs köylerde de yayılıyor. Avrupa gibi olabilirler.

ENDONEZYA’DA KORKUTAN ÇOCUK ÖLÜMLERİ

Kovid-19’dan en fazla çocuk Endonezya’da öldü. Resmî rakamlara göre 18 yaşın altında 28 çocuk öldü. Sebebi anemi ve yetersiz beslenme deniyor. Reuters’a göre ise Endonezya’da Kovid-19 ‘dan ölen çocuk sayısı aslında 400’e yakın.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE GÖRE 1 MİLYON KİŞİDE KOVİD ÖLÜMLERİ

 1. San Marino – 1,235
  2. Belçika – 830
  3. Andora – 662
  4. İngiltere – 601
  5. İspanya – 580
  6. İtalya – 563
  7. İsveç – 467
  8. Fransa – 448
  9. Hollanda – 352
  10. İrlanda – 342
  11. ABD – 335

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir