Wuhan’daki Kovid-19 hastaları bitiyor

Kovid-19 salgınının ilk saptandığı kent olan Wuhan’da sadece 398 hasta kaldı


Çin’de son 24 saat içinde 42 yeni Kovid-19 vakası daha saptandı. Bu kişilerin 38’inin yurtdışından gelenler olduğu açıklandı.  Yeni vakaların dışında son 24 saatte 47 yeni asemptomatik vaka daha saptandı. Ülkede semptomları olmamasına rağmen virüs taşıyan asemptomatik vakalar 1 Nisan’dan beri kayıt altına alınıyor. Salgının ikinci kez yayılmasını engellemek için bu kişiler de karantinaya altına alınıyor.

Çin basınındaki bilgilere göre; ülke genelinde daha bir ay öncesine kadar sadece Hubei eyaletinde 60 bin Kovid-19 hastası vardı. Şimdilerde ülke genelinde 1,160 hasta kaldı; 176’sının durumu kritik. Wuhan ‘da ise 135’i kritik olmak üzere 398 hasta kaldı… Wuhan’da sokağa çıkma yasağı sonrası bir günde 65 bin kişi kentten ayrıldı.

BİR KRONİK HASTALIK ÖLÜM RİSKİNİ %80 ARTIRIYOR

Çin’de 1,600 hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre bir kronik rahatsızlığı bile olanların yoğun bakım ya da ölüm riski %80 daha fazla oluyor. Kanser; Solunum cihazı: %10 Yoğun bakım:%28 Ölüm:%18… KOAH Solunum cihazı:%20 Yoğun bakım:%28 Ölüm: %25

ÖLÜM ORANI İNFLUENZADAN 10 KAT YÜKSEK

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise “Koroonavirusün ölüm oranı #influenza ‘dan 10 kat daha yüksek…” dedi. Öte yandan Çin basınındaki haberlere göre ülke genelinde küçük ve orta çaplı işletmelerin yüzde 80’i açılmış durumda.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Wuhan’da 10 günde 6.5 milyon kişiye nükleik asit testi yapıldı

Çin’in Wuhan kentinde ikinci Kovid-19 salgını riskini karşı herkese nükleik asit testi yapılması kararlaştırılmıştı. ABD basını bu durumu kendi ülkeleriyle kıyasladı: Wuhan’da günde 1.4 milyon test yapıldı, New York’ta günde 45 bin test yapılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir