Wuhan’da Kovid-19’u yendiler ciltleri koyulaştı

Çin basınındaki haberlere göre Wuhan’da iki doktorun cildi Kovid-19 tedavisi sonrasında organları gibi koyulaştı


Çin’de Kovid-19 salgını kontrol altına alınmaya devam ediyor. Ülkede son 24 saat içinde 12 yeni vaka saptandı. Dünyada Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan kenti ve dolayısıyla Hubei eyaletinde hiç yeni vaka görüldü. Çin genelinde ayrıca son bir gün içinde salgından dolayı hiç ölen olmadı. Son 24 saatte görülen 12 vakanın ise 8’inin yurtdışından gelenlerin olduğu kaydedildi. Ülkede ikinci dalganın yurtdışından gelenlerin olmasından endişe ediliyordu. Ancak bu durumun da kontrol altına alındığı görülüyor. Diğer taraftan bir diğer ikinci dalga endişesi de semptomları olmamasına rağmen virüs taşıyanların yani asemptomatiklerin olmasıydı. Çin’de asemptomatik vakalar 1 Nisan’dan bu yana kontrol altına alınıyor. Son 24 saat içinde de 49 yeni asemptomatik vaka görüldü. Çin’de ülke genelinde ise şimdiye kadar kaydedilen kanıtlanmış vaka sayısı: 82, 747. Toplam ölüm: 4,632. Toplam taburcu olan sayısı da: 77,084.

Wuhan’da iki doktor, kritik seviyede Kovid-19’dan iyileşti. Ancak tedavi sonrasında doktorların karaciğer başta birçok organı koyulaştı. Hatta organları gibi ciltleri de koyulaştı. Global Times: Tedavileri sürüyor. Bazı organları normale dönemeye başladı.

SON ARAŞTIRMALAR

Çin’deki araştırma: Koronavirüsün mutasyonu yavaş, aşı ve ilaç gelişmeleri etkilenmeyecek.
İngiltere’de araştırma: Kovid-19’da en yüksek hastaneye yatış riski aşırı kilolularda.
ABD’deki araştırma: En yüksek hastane riski 60 yaş üstü ve obezlerde.
İtalya’daki araştırma: En yüksek ölüm riski yüksek tansiyon hastalarında.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir