Wuhan’da ilk kez asemptomatik vaka görülmedi

Kovid-19’un ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde dün 60 bin nükleik asit testi yapıldı. Kentte ilk kez hiç asemptomatik vaka da görülmedi


Çin basınındaki bilgilere göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm yaşanmadı. 16 yeni vaka var, hepsi yurtdışından gelenler oldu. Bu ithal vakalarından 11’i Sichuan eyaletinde, 3’ü İç Moğolistan Özerk Bölgesinde ve 2’si de Guangdong eyaletinde görüldü. Ülke genelinde 16 asemptomatik vaka daha saptandı. Kovid-19’un ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde dün 60 bin nükleik asit testi yapıldı. Kentte ilk kez hiç asemptomatik vaka da görülmedi. Ülkede 3’ü kritik 76 aktif vaka kaldı.

KOVİD AŞILARI

Çin’de 5 Kovid-19 aşısının ikinci faz klinik testlerine geçildi. Solunum yolları uzmanı Zhong Nanshan, bu yılın sonuna doğru aşıların bazı acil durumlarda kullanılabileceğini kaydetti. Aşının en geç 2021 ortalarında kullanıma uygun olacağı belirtildi. Ünlü Dr. Zhong Nanshan ayrıca “Çin #COVID19 ‘da ölüm oranı ve yayılma hızı en düşük ülke konumunda kalmaya devam ediyor…” dedi.

PANGOLİN BİLMECESİ

Duke Üniversitesi, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, El Paso Teksas Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nden uzmanlar, koronavirusün yarasadan insana bulaşmasında kayıp halkanın pangolin olabileceği söyledi. Daha önce Çinli uzmanlar pangolini ihtimal dışı bırakmıştı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir