Wuhan’da durumu kritik olan hasta sayısı 181’e düştü

Kovid-19 salgınının merkezi konumundaki Çin’in Wuhan kentinde durumu kritik olan hasta sayısı 181’e düştü. Çin’de ayrıca ilk kez salgında biri ölmedi


Çin basınına göre geride bıraktığımız son 24 saat içinde ülke genelinde 32 yeni Kovid-19 vakası saptandı. Bu kişilerin tamamının yurtdışından gelenlerin olduğu açıklandı. Ülkede 30 yeni asemptomatik vaka daha kayıt altına alındı. Çin’de toplam vaka sayısı 81,740, ölenlerin toplam sayısı 3,331, toplam taburcu olan kişi sayısı da 77,167 olarak açıklandı. Çin’de son 24 içinde ise Kovid-19 salgınından dolayı hiçbir kimse yaşamını yitirmedi. Bu Ocak ayından beri yani ölüm ve vakaların kayıt altına alınmasından bu yana ilk oldu.

UMUT VE TEDİRGİNLİK

Salgının merkezi konumundaki Wuhan kentinde ise durumu kritik olan hasta sayısının 181’e düştüğü açıklandı. Wuhan’da hayat yarından itibaren normale dönmeye başlayacak. Kentten çıkışlara ilk kez izin verilecek. Ancak kentte bir yandan 76 günlük karantinanın bitmesinin sevinci varken, diğer taraftan da salgının asemptomatik vakalar nedeniyle yeniden ortaya çıkmasına dair endişeler var. Bu nedenle Çinli yetkililer salgının yayılmasını önleme tedbirlerini uzun bir süre bırakmayacaklarını açıkladı.

KARI KOCA GÖNÜLLÜ OLDULAR

Wuhan ‘da Kovid-19 aşısının birinci fazı 108 gönüllü üzerinde başarıyla test edilmişti. Bu gönüllüler arasında bir de çiftin olduğu açıklandı. Zhang Jing ve Zhao Wei 14 günlük karantinalarının ardından evlerine döndüler.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir