Wuhan’da 918 milyon kişiye nükleik asit testi yapıldı

Dünyada Kovid-19 virüsünün ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde 9.89 milyon kişiye nükleik asit testi yapıldı


Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm yaşanmadı. 5 yeni vaka var. Vakaların hepsi yurtdışından gelenler oldu. 10 asemptomatik vaka daha saptandı. Ülkede 3’ü kritik durumda olmak üzere toplam 73 aktif #COVID19 vakası kaldı

Yeni tip koronavirüs olan Kovid-19’un dünyadaki ilk merkezi olan Çin’in Wuhan’da asemptomatik vakaları ve toplumun antikor seviyesini saptamak için tüm kente nükleik asit testi yapıldı. Şimdiye kadar 9.89 milyon kişi test edildi. Yeni vaka yok. 300 asemptomatik vaka saptandı. Hepsi gözetim altında. Wuhan’daki testler için 126 milyon dolar harcandı. Testler ücretsiz gerçekleştirildi.

4 AYLIK MÜCADELEYİ KAYBETTİ

Wuhan ‘da Kovid’e yakalandıktan sonra cildinin koyulaşması ile dünya gündemine gelen Doktor Hu Weifeng, 4 aylık mücadelesini kaybederek yaşamını yitirdi.

AŞI YILSONU KULLANIMA HAZIR

Çin’de CNBG firması Kovid-19 aşısının bu yılsonu ya da 2021 başında kullanıma hazır olacağını duyurdu. Wuhan’’daki bir diğer firma ile birlikte CNBG’nin, aşının yıllık 200 milyon doz seri üretimine hazır bir kapasitede oldukları da açıklandı.

BİR YABANİ HAYVAN DÜZENLEMESİ DAHA

Çin’de yabani hayvanları avlama yasağı tüm ülkeye yayılıyor. Başkent Pekin’de yabani hayvan avı tüm yıla yayılacak ve cezalar da artırılacak.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir