Wuhan’da 10 günde 6.5 milyon kişiye nükleik asit testi yapıldı

Çin’in Wuhan kentinde ikinci Kovid-19 salgını riskini karşı herkese nükleik asit testi yapılması kararlaştırılmıştı. ABD basını bu durumu kendi ülkeleriyle kıyasladı: Wuhan’da günde 1.4 milyon test yapıldı, New York’ta günde 45 bin test yapılıyor


Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da olası bir ikinci dalgaya karşı, asemptomatik vakaları saptamak için tüm kente nükleer asit testi kararı alınmıştı. Wuhan’ın nüfusu 11 milyon. Ancak daha önce test yapılan 3 milyon kişi ile 6 yaşından küçükler muaf tutuldu.

TESTLER ÜCRETSİZ

Testler 15 Mayıs’ta başladı. 22 Mayıs’ta günde 1.4 milyon teste ulaşıldı. Fortune sitesi bu durumu ABD ile karşılaştırdı “New York’ta günde 45 bin test yapılıyor, ya da ABD’de şimdiye kadar yani 4 ayda 15 milyon kişiye test yapıldı.” Wuhan’da 10 günde 9 milyon örnek toplandı. Bunlardan 6.5 milyon kişinin testi tamamlandı. Bu süreçte 140 milyon $ harcandı. Binlerce sağlıkçıya ödeme yapıldı. Yaşlılar ve engelliler  önceden belirlendi. Göçmenler de tek tek saptandı. Testlerde 306 asemptomatik vaka saptandı. Wuhan’daki tüm testler ücretsiz şekilde gerçekleştirildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir