Virüsün kaynağı pangolinler mi?

South China Tarım Üniversitesi uzmanlarına göre pangolinler koronavirüsün insanlara geçmesinde ara ayak olabilir


Çin’deki koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 636 oldu. Kanıtlanmış vaka sayısı ise 31 bin 161 olurken, taburcu edilen kişi sayısının da bin 504 olduğu açıklandı. Koronavirüsü ilk duyuran, ancak ‘dedikodu yaydığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan Dr Li Wenliang’ın koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiği bu sabah doğrulandı.

YILAN DEĞİL

Öte yandan South China Tarım Üniversitesi uzmanlarının koronavirüsün kaynağına da dair araştırmaları yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre insana bulaşan koronavirusün gen dizilişi ile pangolinlerin gen dizilişi yüzde 99 oranında tuttu. Uzmanlar göre bu durum pangolinlerin virüsün insanlara geçmesinde ara ayak olduğunu gösteriyor olabilir. Daha önce virüsün yarasadan yılana, yılandan insana geçtiği düşünülüyordu. Karınca yiyen türüne ait pangolinler, Asya kıtası genelinde yasa dışı alınıp satılıyor. Çin’de geleneksel ilaç yapımı için kullanılan pangolinlerin pullarında keratin maddesi bulunuyor. Pangolinler, çeşitli hastalıklara iyi geldiği iddiasıyla Vietnam ya da Çin’de yüksek fiyatlara satılıyor. 

EV EV KONTROL

New York Times’a göre kcoronavirus ile mücadele yetkilisi Sun Chunlan Wuhan’daki görevlilere “Savaş şartları altındayız. Ev ev kontrol yapılacak. Virüs taşıyanlar zorla karantina altına alınacak” dedi Çin’de yeni doğan bebekte virüs vakası ise ikiye yükseldi.

EN İYİ KORUNMA YOLU MASKE DEĞİL

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirus’ten en iyi korunmanın yolu maske değil

1- Maskeler bol

2- Gözler açıkta

3- Çok sık değiştirilmiyor

EN İYİ KORUNMA YOLU

1- Hapşırırken ağız-burun kapanmalı

2-Eller sık yık ve en az 20 saniye yıkanmalı

3-Öksüren kişilerden en az 1 metre uzak durulmalı

KORONAVİRUS VAKALARININ YAYILMASI

21 Ocak: 309
24 Ocak: 864 27
Ocak: 2745
30 Ocak: 7,711
2 Şubat: 14,347
5 Şubat: 24,316
6 Şubat: 24,702
7 Şubat: 31,161

KORONAVİSTEN ÖLÜMLER

11 Ocak: İlk ölüm
28 Ocak: 100’ü geçti
31 Ocak: 200’ü geçti
1 Şubat: 300’ü geçti
4 Şubat: 400’ü geçti
6 Şubat:500’ü geçti
7 Şubat: 600’ü geçti

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir