Uyuşturucu bağımlılığına karşı beyin implantı

Tıp alanında Batı’yı geride bırakmaya başlayan Çinli bilim insanları uyuşturucu bağımlılığına karşı da birçok farklı araştırma yürütüyor


Çin’de tıp alanında çığır açılmaya devam ediliyor. Batı’yı birçok alanda geride bırak Çinli bilim insanları uyuşturucu bağımlılığına karşı yürüttükleri başarılı çalışmalarla isimlerini dünyaya duyurmaya başladı. Alternatif Çin tıbbının yanı sıra birçok yeni nesil tedavi yöntemleriyle uyuşturucuya karşı savaş açan Çinli uzmanlar son olarak beyin implantını devreye soktu.

UYGULAMALAR BAŞLADI

Daha önce felçlilerin hareket etmesini sağlayan ya da konuşamayan hastalara umut olan beyin implantının uyuşturucu bağımlılığında da etkili olabileceği belirlendi. Çinli uzmanlar, Parkinson ve epilepsi gibi rahatsızlıkların tedavisinde hastaların beyinlerine elektro kod implantı yerleştirerek izlenilen metodun metamfetamin gibi uyuşturucu maddelerine karşı bağımlılarda da kullanılabileceğini ortaya koydu. Hatta bazı metamfetamin bağımlılarının beyinlerine yerleştiren implant ile tedavilerine başlandı bile.

Beynine yerleştirilen implant sonrasında kendisini daha hissettiğini belirten Yan isimli eski bir bağımlı Çin basınına yaptığı açıklamada “Metamfetamin bazen aklıma geliyor. Ama 7 aydır beynimde implant var ve içmek istemiyorum artık” dedi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir