Üniversitelerde telefon yasağı tartışması

Çin’in Jiangxi eyaletindeki üniversitelerde öğrencilerin elektronik cihazları okula götürmeleri yasaklanınca tartışmalar beraberinde geldi


Çin’de çocuklar ve gençlerin teknoloji ile ilişkilerini dengeleyebilmek için önlemler alınmaya devam ediliyor. Ülkede kısa bir süre önce anaokulu ve ilkokul çağındaki çocukların akıllı telefon ve tabletlere bakmaları sınırlandırıldı. Buna gerekçe olarak çocukların göz sağlıklarının çok erken dönemlerde bozulması gösterildi.

ÖĞRETMENDEN ÇOK GÖZLER TELEFONDA

Çin’in doğusundaki Jiangxi eyaletinde ise gençlere yönelik bir adım atıldı. Üniversite öğrencilerinin akıllı telefon gibi teknolojik cihazlarını okula götürmelerini yasaklayan bir düzenleme yayınlandı. Öğrencilerin akıllı telefonları yüzünden derslerine konsantre olamadığını belirten yetkililer amaçlarının derslerde başarıyı artırmak olduğunu duyurdu.

Ancak yasak kararının ardından tartışmalar da beraberinde geldi.  Öğrencilerin artık öğretmenlerinden çok derste akıllı telefonlarından sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini belirtenler yasağı destekledi. Ancak diğer taraftan böylesi bir yasağın uygulanmasının çok zor olacağını savunanlar ise öğrencilerin birçok dersini de internet üzerinden takip ettiğini hatırlattı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir