Sosyal medya estetiği patlattı

Çin’de sosyal medya yüzünden gençler arasında hızla yayılan estetik furyasından doktorlar sorumlu tutuluyor.


Çin’de 25 milyar doları geçen estetik ameliyatları pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ülkede güzelleşmek uğruna bıçak altına yatanların büyük bir kısmının gençlerden oluşması ise yeni bir tartışmayı başladı. Çin’de geçen yıl 22 milyon kişi estetik operasyonu geçirdi. Bu kişilerden yüzde 54’ü yani yaklaşık 12 milyonu 28 yaşın altındakiler oldu. Bıçak altına yatanların yarısından fazlasının gençlerden oluşmasının arkasında sosyal medyanın olduğu düşünülüyor.

SELFIE ETKİSİ

Sosyal medya hesaplarında daha ‘çekici, güzel’ gözükmek isteyen gençlerin özgüvenli bir şekilde selfie çekebilmek için bıçak altına yattıkları biliniyor. Uzmanlar ise estetik operasyonlarının zorunlu haller dışında yapılmasının doğru olmadığını ve gençlerin bu denli rahat şekilde ameliyat masasına yatmasından doktorları sorumlu tutuyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir