QR Kodu yeşil olanlar Wuhan’dan çıkabiliyor

Kovid-19 salgınının merkezi olan Çin’in Wuhan kentindeki 76 günlük karantina bugün sonlandı. Kentten çıkışlara izin veriliyor


Çin’de son Kovid-19 bilançosu şöyle: Son 24 saat içinde 62 yeni vaka var. 59’u yurtdışından gelenler. Kovid-19 tedavisi süren hastalardan 2 kişi öldü. 137 yeni asemptomatik vaka saptandı Çin’de toplamda ise vaka sayısı: 81,802. Ölümler: 3,333. Taburcu olanlar: 77,279.

ÇIKIŞLAR QR KODA GÖRE

Kovid-19 merkezi konumundaki Çin’in Wuhan kentinde 23 Ocak’tan bu yana süren karantina ise bugün resmen son buldu. 76 gün sonra kentten ilk kez çıkışlara izin verildi. Ancak çıkışlar QR kodlara göre oldu. Çin’de her vatandaşın bir QR Kodu var. Pandemi sırasında da kişilerin Kovid-19 bilgileri bu kodlara aktarıldı. Buna göre Wuhan’dan sadece QR Kodu Yeşil olanların çıkışlarına izin verildi.

Kırmızı: Doğrulanmış vaka. İyileşirlerse Sarı oluyor ve 14 gün karantina
Sarı: Şüpheliler ya da Kırmızı ile yakın temas
Yeşil: Virüs taşımayanlar ya da 2. 14 günü atlatıp iyileşen

KOVİD-19 VE SEMPTOMLAR

Çin’deki Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Wuhan’da salgının nasıl yayıldığını araştırdı. Buna göre vakaların %79.7’si virüsü hiç semptom göstermeyenlerden kaptı. Enfekte olanlar da virüsü kaptıktan 3.8 gün sonra semptomları göstermeye başladı.

 

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir