Pekin’deki ikinci dalga endişesi giderek büyüyor

Başkent Pekin’de ortaya çıkan yeni virüs kümesinin yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Çin basını yaşanan son olay hakkında “Salgının bitmesine daha çok var” yorumunu yapıyor


Çin basınındaki bilgilere göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm yok. Ancak 49 yeni vaka daha saptandı. Bu yeni vakaların 10’u ithal, 39’u yerel bulaşma oldu. Yerel bulaşmaların ise 36’sı başkent Pekin’de ve 3’ü de Hebei eyaletinde kaydedildi. 18 de yeni asemptomatik vaka var. Ülke genelinde 2’si kritik durumda olmak üzere toplamda 177 aktif Kovid vakası var.

SAVAŞ DURUMU TEDBİRLERİ YAYILIYOR

Son 50 gündür hiç yeni vaka bildirmeyen Pekin’de ortaya çıkan yeni tablo ikinci dalga endişelerini artırıyor. Pekin’deki savaş durumu tedbirleri Hebei eyaletindeki komşu kent Baoding’de de devrede. Pekin’e 150 kilometre uzaklıkta olan kentte de virüs kümesinin oluşmaması için çabalar en üst seviyeye çıkarıldı. Pekin ‘de 11-14 Haziran arasında Xinfadi Pazarı ile bağlantılı 79 vaka çıktı. Yetkililer virüs kümesini kontrol altına almaya çalışıyor. 21 milyon nüfuslu başkent Pekin’de Xinfadi Gıda Hali ile bağlantılı olan bölgelerde yetkililer kapı kapı gezmeye başladı. Pazar ile temas kuran herkesin evinde karantinaya alınması amaçlanıyor. Xinfadi Pazarı’nın çevresindeki en az 21 mahalle tamamen kapatıldı. Xinfadi merkezli toplam vaka sayısı 77’ye ulaştı. Liaoning, Hebei ve Sichuan eyaletlerinde de Pekin ile bağlantılı olduğu düşünülen şüpheli vakalar ortaya çıktı.  

DIŞARIDA YEMEK TARTIŞILIYOR

Pekin’de oluşan yeni Kovid kümesinde 3 restoranda çalışan 8 kişide de virüs çıktı. Çin’deki sosyal ağlarda “dışarıda yemek yemek için uygun zamanın gelip gelmediği” tartışılmaya başlandı. Son yaşanan gelişmelerin ardından da Çin basınında “Kovid salgınının bitmesine daha çok var” yorumları yapıldı.

SOMON AKLANDI

Pekin’deki yeni Kovid-19 vakaları artmaya devam ediyor. Virologlar virüsün tamamen somon kaynaklı olamayacağını söylüyor. Son teoriye göre bir kişi yani patient zero, bir şekilde ithal somon bölümünden virüsü kaptı ve yayılma ondan başladı.

YENİ VİRÜS AVRUPA’DAKİ İLE AYNI

Pekin’deki Xinfadi Denizürünleri Pazarı’nda ortaya çıkan yeni Kovid-19’un genetiğini inceleyen uzmanlar virüsün Avrupa’daki ile aynı olduğunu saptadı. Pekin’deki tüm restoranlar ve marketler dezenfekte edilecek.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir