Pekin’de savaş dönemi tedbirleri devrede

Çin’in 21 milyon nüfuslu başkenti Pekin’de gıda pazarından başlayan Kovid-19 virüs kümesi nedeniyle alarm durumu sürüyor. Xicheng bölgesinde savaş dönemi acil durum tedbirleri devreye sokuldu


Çin’de korkulan oluyor. Başkent Pekin’de vakalar artıyor. Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde; yeni ölüm yok. 57 yeni vaka var; 19’u ithal, 38’i yerel bulaşma. Ülke içindeki bulaşmaların 36’sı Pekin’deki gıda pazarından. 9 da asemptomatik vaka kaydedildi. Ülke genelinde 1’i kritik 129 aktif Kovid-19 vakası var.

ÇİN’DEKİ VİRÜSTEN FARKLI

Çin’in 21 milyon nüfuslu başkenti Pekin’de gıda pazarından başlayan Kovid-19 virüs kümesi nedeniyle alarm durumu sürüyor. Xicheng bölgesinde savaş dönemi acil durum tedbirleri devreye sokuldu. Pekin’deki virüs Çin’dekinden farklı çıktı. Yetkililer “Pekin’deki denizürünleri pazarındaki virüs kümesi ikinci dalgayı başlatabilir” diyor. Buradaki virüs Çin’de önceden görülen Kovid-19 ile farklı versiyonda çıktı. Gözler ithal somonlarda RaptiyeYani virüs yurtdışından gelmiş olabilir.

Çin; Şili, Norveç, Faroe Adaları, Avustralya ve Kanada’dan her yıl 80 bin ton somon ithal ediyor. Somon satışları durduruldu. Çin bir yandan da yurtdışından gelenlerle boğuşuyor. Bangladeş’ten gelen 17 kişi Kovid çıktı. İkinci dalgayı yurtdışından gelenler de başlatabilir.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir