Pekin’de ağzını kapamadan öksürene ceza

Kovid-19 sonrasında Çin’de hayat normale dönüyor. Ancak gündelik hayat yeni normallerle tanışıyor


Çin’in başkenti Pekin’de artık hapşırırken ve öksürürken ağzını kapatmayana para cezası verilecek. Kamuya açık yerlerde 1 metrelik sosyal mesafe kuralına uymayanlar ve hastayken maske takmayanlar da cezalandırılacak. Pekin’deki okullarda ayrıca öğretmenlere ve öğrencilere maske takma zorunluluğu getirildi.

OKULDA SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

Korona sonrası Çin’de okullar açılıyor. Öğrenciler; yüz tarama sistemi, QR Kodu rengi ve otomatik ateş ölçümü gibi teknolojilerle Kovid-19 ‘dan korunuyor. Hangzhou ‘da ise minik öğrenciler için el yapımı sosyal mesafe ekipmanları da dağıtıldı…

WUHAN’DA RAMAZAN

Dünyada Kovid-19’un ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde Müslümanlar, Ramazan’ı bu yıl evlerinde geçiriyor Global Times gazetesindeki haberde “Bu yıl Wuhan’da yaşayan Müslümanlar Kovid nedeniyle Ramazan’ı aileleriyle geçiriyor. Kentteki dini mekanlar hala kapalı. Camilerde de namazları sadece cami görevlileri kılabiliyor” denildi.

BILL GATES, ÇİN’İ SAVUNDU

Dünyaca ünlü milyarder işadamı Bill Gates, koronavirüs pandemisinde Çin’in üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını ve Pekin hükümetini suçlamanın sadece ‘dikkat dağıtmak’ olduğunu söyledi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir